„W Japonii istota godności ludzkiej jest nierozerwalnie związana z kultem tradycji. Tradycja, pojmowana nie tylko jako rytuał, ale także zbiór norm i nakazów, jest dla współczesnego Japończyka dobrowolnie noszonym pancerzem, który chroni jego tożsamość i poczucie jednostkowości w społeczeństwie japońskim XXI wieku. Zauważalny na każdym kroku styk przeszłości z przyszłością tworzy wyjątkowo wyrazistą dychotomię, w której jeden człowiek istnieje niczym dwie osoby.
Fotografując tak ułożoną rzeczywistość, starałem się uchwycić istniejące napięcie między tymi dwoma światami, dlatego świadomie, z milionowego tłumu wybierałem pojedyncze postacie, a z otaczającej je scenografii – fragmenty” – mówi o swoich pracach Wojtek Wieteska. Wystawa połączona jest z wydaniem limitowanej, archiwalnej jakości serii portfolio, zawierającej 5 różnych zestawów spośród 99 fotografii czarnobiałych i kolorowych, w formacie 42 x 60 cm. Oprawione portfolia są numerowane i sygnowane przez autora, zawierają od 16 do 30 fotografii.
Wojtek Wieteska – (1964) mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentem wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi oraz historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i paryskiej Sorbony. Jego fotografie wyróżnia indywidualny styl na granicy dokumentu, który charakteryzuje się konceptualnym i wysublimowanym podejściem do rzeczywistości. Podróże po świecie są inspiracją jego realizacji tj. „36 x Paryż”, „Rzeczywistość”, “Far West”, „Tokyo”, „N.Y.C. #02”, jest także autorem projektów “Stacja Warszawa”, “Szeroki Krąg”. Od 1993 roku Wieteska zajmuje się także fotografią i realizacją filmów reklamowych dla najważniejszych klientów i agencji reklamowych w Polsce. Za swoją pracę zdobył liczne nagrody m.in. Kreatura, Pinnacle DDB’98, Agfa szansa Pro’98, Złote Orły 2000. Realizuje także kampanie społeczne dla Warszawskiego Hospicjum dla dzieci, Kosowo-Caritas, „Tęcza”, „Litwa”-Polska Akcja Humanitarna, „Bohaterowie naszej wolności”- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia 2010.
Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33
Warszawa
Źródło – www.yoursgallery.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.