ATR_Soundeditpress_small4
fot. materiały prasowe/ATR
Ela Makos
13/12/2016

Atari Teenage Riot: I tak narodził się digital hardcore

Historia tego zespołu jest na trwałe związana z upadkiem muru berlińskiego. To wydarzenie pokazało artystom z Atari Teenage Riot, że istnieje wiele możliwości – zarówno w kwestiach społecznych jak i muzycznych

Zespół narodził się w styczniu 1992 r. Jego inicjatorem był Alec Empire, do którego dołączył Hanin Elias oraz Carl Crack. Członkowie ATR szukali nowych brzmień na gorączkowe czasy. Znaleźli rewolucyjne połączenie hardcore punku, breakbeatu, hardcore techno, jungle, industrialu i muzyki noise. Alec chciał za pomocą anarchistycznego, radykalnie antyfaszystowskiego przekazu wyrażać swoje nadzieje i frustracje. Artysta dążył do tego, by wreszcie opuścić peryferyjne piwnice Berlina i za pomocą muzyki jednoczyć ludzi z różnych subkultur.

Członkowie Atari Teenage Riot zainspirowani książką „Rewolucja elektroniczna” Williama S. Burroughsa, a szczególnie rozdziałem „Orgia dźwięków”, postanowili zastosować w twórczości technikę cięcia i próbkowania. Powstał nowy gatunek muzyczny, którego dziennikarze i krytycy nie potrafili skategoryzować. Zrobili to dopiero członkowie zespołu, którzy postanowili nazwać ten nowy nurt digital hardcore. Skąd taka nazwa? Pochodzi właściwie od nazwy wytwórni płytowej założonej Aleca Empire – Digital Hardcore Recordings

Na swój debiut płytowy zespół czekał do 1995 r. To wtedy miał premierę ich album „Delete Yourself!”. Drugi studyjny krążek grupy to „The Future Of War” z 1997 r. Wtedy też szeregi grupy zasiliła amerykańska producentka muzyki elektronicznej Nic Endo. Trzecia płyta – „60 Second Wipeout” Atari Teenage Riot ukazała się w 1999 r.

Rozwój całej grupy został jednak zatrzymany przez niespodziewaną śmierć jednego z jej członków -  Carla Cracka. Miała ona miejsce w 2001 r. W tej sytuacji reszta zespołu postanowiła rozpocząć kariery solowe. W 2010 r. Atari Teenage Riot zostało jednak reaktywowane z nowym wokalistą – CX Kidtronikiem. Rok po reaktywacji zespół wydał czwarty w dorobku studyjny album – „Is This Hyperreal?”, który zawierał dziesięć nowych utworów.

Źródło: Soundedit

ATR_Soundeditpress_small4
ATR_Soundeditpress_small4

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.