Cialo_Umysl_Bataille_1
fot. materiały prasowe
Ela Makos
01/08/2016

Ciało, umysł i taniec

Festiwal Ciało/Umysł to frajda nie tylko dla miłośników tańca, ale i dla tych, którzy wcale tancerzami nie są, a nawet w ogóle się na nim nie znają. Organizatorzy przygotowują niezwykłe spektakle i zapewniają, że podczas tego wydarzenia ani na moment nie zabraknie energii i ekspresji

Wszystko zaczęło się niewinnie. W 1995 r. w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Małych Form Teatru Tańca. Inicjatorami tego wydarzenia była Edyta Kozak oraz Jarosław Żwirblis. Już wtedy impreza została doceniona, stanowiła bowiem pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 r. organizatorzy dbają jednak o to, aby festiwal odbywał się regularnie. Charakterystyczny jest dla niego z pewnością motyw przewodni, który za każdym razem mu towarzyszy. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia. Nie brakuje na nim również tych zagranicznych, którzy niejednokrotnie po raz pierwszy odwiedzają nasz kraj.

Co czeka nas w tym roku? Godzina czystej choreografii, tylko ekspresyjny taniec i minimalistyczna muzyka przypominająca mantrę. Na scenie 15 tancerzy w ciągłym ruchu – każdy z nich przemierza w czasie spektaklu 10 km. To „Sideways Rain”, jedno z przedstawień w programie tegorocznego festiwalu Ciało/Umysł. Na festiwalu nie zabraknie najróżniejszych form tańca współczesnego. Motywem przewodnim tegorocznej, 15. już edycji będzie pęd nowoczesnego świata. Poza wspomnianym już spektaklem będzie można również obejrzeć „Bataille i świat nowych dni”, wykonywane przez sześciu tancerzy, którzy staną się zwierciadłem podświadomości. W sumie zobaczyć będzie można 9 spektakli, a organizatorzy zadbali również o spotkania z ich twórcami. Jedno z przedstawień zostało wybrane specjalnie z okazji jubileuszowej 15. edycji. „To jest gala” Martina Schicka (jeden z trzech elementów jego „Serii niskobudżetowej”) to ironiczna gra podejmująca temat celebrowania wernisaży, gal i bankietów.

Na festiwalu mile widziani są nie tylko tancerze, ale również osoby, które z tańcem nie mają nic wspólnego. Od początku organizatorzy zakładali bowiem, że ma on stanowić miejsce i okazję do tego, aby stał się on źródłem inspiracji i prowokował do myślenia. Jest to niezwykle potrzebne, m.in. dlatego, że w Polsce ciągle niewiele mówi się o tańcu współczesnym. Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystów. To Festiwal bezkompromisowy, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca.

15. edycja festiwalu Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października 2016 roku. Przedstawienia odbędą się w Teatrze Studio, Centrum Sztuki Współczesnej i w Nowym Teatrze.

Źródło: PR EXPERT

Cialo_Umysl_Bataille_1
Cialo_Umysl_Bataille_1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.