ikona1234ksiazka_biblioteka
Ela Makos
18/04/2016

Patrzę na: uchodźcy

Podczas tych spotkań nikt nie będzie stronił od ważnych i trudnych tematów. Te kilka dni mogą odmienić spojrzenie wielu ludzi, wszystko za sprawą projekcji i, co ważniejsze, późniejszych debat

Patrzę na: uchodźcy to cykl pokazów filmowych mający na celu przyjrzenie się obecnej sytuacji migracyjnej, bez stereotypów i uprzedzeń, ale także bez unikania trudnych tematów. Pokazom filmów towarzyszą debaty przybliżające sytuacje uchodźców oraz ich drogę do Europy. Jest to kontynuacja cieszącego się zainteresowaniem przeglądu filmowego Patrzę na: islam. Patrzę na: uchodźcy odbywa się w czterech miastach: Oświęcimiu, Poznaniu (21.04.2016 r.), Lublinie (26.04.2016 r.) i Białymstoku (28-29.04.2016 r.). W pierwszym z tych miast projekcje miały już miejsce.

W trakcie przeglądu zostaną pokazane następujące filmy:

  • Salam / Salam Neighbor, reż. Zach Ingrasci, Chris Temple | USA, Jordania 2015, 75’
  • Kolor oceanu / Color of the ocean, reż. Maggie Peren | Hiszpania, Niemcy 2011, 95’
  • Granice. Europejski Sen / Borders. European Dream reż. Łukasz Szczepański, Anna Żebrowska

Można będzie również wziąć udział w debacie. Z pewnością pojawią się dyskusje pozwalające się zagłębić w takie tematy jak:

  • Zagrożone wartości? Co kryzys migracyjny mówi o Europejczykach i Europejkach?
  • Niebezpieczna wędrówka. Przymusowa migracja i jej skutki.

W ramach cyklu przewidziany jest specjalny pokaz dla szkół filmu Bekas. Film jest przeznaczony dla młodych widzów – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po filmie odbędzie się spotkanie poruszające temat uchodźców, w kontekście sytuacji dzieci i młodzieży w krajach ogarniętych działaniami wojennymi.

Wstęp na projekcje jest darmowy, na pokaz dla szkół – wymagana jest natomiast wcześniejsza rezerwacja. Decydować, o tym kto będzie mógł przyjść zdecyduje kolejność zgłoszeń.  Zapisy mailowe pod adresem kkaminski@przestrzenwspolna.pl z informacją jakiego miasta dotyczy zgłoszenie.

Wstęp na wszystkie projekcje i debaty jest darmowy.

Źródło: Fundacja Przestrzeń Wspólna

ikona1234ksiazka_biblioteka
ikona1234ksiazka_biblioteka

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.