ikona1234kobieta_sport7
Ela Makos
02/09/2016

Poznajcie Panią Furię

Furia to nie wymysł, to skutek wielu zdarzeń, które krok po kroku, dzień po dniu budzą ją do życia. Gdy już raz zostanie ona obudzona trudno się jej pozbyć

Grażyna Plebanek, autorka książki „Pani Furia” postanowiła, że w tym wypadku bohaterką powieści zostanie czarnoskóra kobieta, która każdego dnia musi się mierzyć z przeciwnościami jakie niesie za sobą wielokulturowy świat. Wspomniana bohaterka ma na imię Alia. To imię nie jest przypadkiem. Stanowi raczej hołd dla Muhammada Alego, którego wygrana walka z 1974 r. zbiegła się z jej poczęciem. Nie było zatem innego wyjścia, ojciec dziewczynki, pochodzący z Kinszasy, który równocześnie był wielkim fanem boksu postanowił nazwać córkę właśnie w ten sposób.

Jej życie nie jest jednak pasmem radości i sukcesów. Wygląda jak gwóźdź. Za dużo włosów, za chuda, za wysoka. Do nikogo nie pasuje i dla nikogo nic nie znaczy. Dla matki jest wyłącznie darmową pomocą domową, chłopak traktuje ją jak kolejny numer w katalogu podbojów, a małżeństwo to tylko kontrakt. Z każdym dniem coraz bardziej odczuwa złość. Wie, że nie może w żaden sposób jej okazać. To jest niedopuszczalne! Szczególnie takiej osobie jak ona, a więc obcej kobiecie.

„Pani Furia” to pierwsza polska powieść o samotności we współczesnej Europie, napisana z perspektywy jej wielokulturowego centrum. To jednak nie pierwsza książka Grażyny Plebanek. Jest ona bowiem jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek, mistrzynią wciągającej narracji, autorką bestsellerów, m.in. „Dziewczyn z Portofino” i „Nielegalnych związków” (wydanych także w USA i Wielkiej Brytanii). Przygotowując się do pisania „Pani Furii”, studiowała afrykańską literaturę mówioną oraz uczestniczyła w policyjnych patrolach.

Na kilka dni przed premierą jej nowej powieści rozpoczęła się akcja #panifuria – zainaugurowała ją na swoim Facebooku i Instagramie sama autorka. Celem akcji jest zgromadzenie pod hashtagiem  #panifuria kobiet, które chcą opowiedzieć, w jakich chwilach ogarnia je niepohamowana FURIA, co powoduje w nich wściekłość.

Aby wziąć w udział w akcji wystarczy dokończyć zdanie „Jestem Panią Furią, gdy…”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, co dręczy współczesne kobiety, oraz pokazać, jak istotną rolę w naszym codziennym życiu pełni lub powinna pełnić literatura, której autorzy nie boją się tematów tabu.

Źródło: Wydawnictwo ZNAK

ikona1234kobieta_sport7
ikona1234kobieta_sport7

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.