Grażyna Plebanek, autorka książki „Pani Furia” postanowiła, że w tym wypadku bohaterką powieści zostanie czarnoskóra kobieta, która każdego dnia musi się mierzyć z przeciwnościami jakie niesie za sobą wielokulturowy świat. Wspomniana bohaterka ma na imię Alia. To imię nie jest przypadkiem. Stanowi raczej hołd dla Muhammada Alego, którego wygrana walka z 1974 r. zbiegła się z jej poczęciem. Nie było zatem innego wyjścia, ojciec dziewczynki, pochodzący z Kinszasy, który równocześnie był wielkim fanem boksu postanowił nazwać córkę właśnie w ten sposób.
Jej życie nie jest jednak pasmem radości i sukcesów. Wygląda jak gwóźdź. Za dużo włosów, za chuda, za wysoka. Do nikogo nie pasuje i dla nikogo nic nie znaczy. Dla matki jest wyłącznie darmową pomocą domową, chłopak traktuje ją jak kolejny numer w katalogu podbojów, a małżeństwo to tylko kontrakt. Z każdym dniem coraz bardziej odczuwa złość. Wie, że nie może w żaden sposób jej okazać. To jest niedopuszczalne! Szczególnie takiej osobie jak ona, a więc obcej kobiecie.
„Pani Furia” to pierwsza polska powieść o samotności we współczesnej Europie, napisana z perspektywy jej wielokulturowego centrum. To jednak nie pierwsza książka Grażyny Plebanek. Jest ona bowiem jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek, mistrzynią wciągającej narracji, autorką bestsellerów, m.in. „Dziewczyn z Portofino” i „Nielegalnych związków” (wydanych także w USA i Wielkiej Brytanii). Przygotowując się do pisania „Pani Furii”, studiowała afrykańską literaturę mówioną oraz uczestniczyła w policyjnych patrolach.
Na kilka dni przed premierą jej nowej powieści rozpoczęła się akcja #panifuria – zainaugurowała ją na swoim Facebooku i Instagramie sama autorka. Celem akcji jest zgromadzenie pod hashtagiem #panifuria kobiet, które chcą opowiedzieć, w jakich chwilach ogarnia je niepohamowana FURIA, co powoduje w nich wściekłość.
Aby wziąć w udział w akcji wystarczy dokończyć zdanie „Jestem Panią Furią, gdy…”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, co dręczy współczesne kobiety, oraz pokazać, jak istotną rolę w naszym codziennym życiu pełni lub powinna pełnić literatura, której autorzy nie boją się tematów tabu.
Źródło: Wydawnictwo ZNAK
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.