Dzięki technologii SENSORY4™ można będzie na niej zobaczyć i doświadczyć (dosłownie!) ponad 3 tysięcy dzieł mistrza z Arles. Krakowianie zobaczą również 3 obrazy inspirowane Van Goghiem, których autorami są Katarzyna Małek i Adam Baran – Podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
SENSORY4™ to nowoczesna platforma multimedialna pozwalająca wykreować tętniącą życiem przestrzeń. System łączący dynamiczną, wyświetlaną grafikę, z wielokanałowym dźwiękiem o kinowej jakości sprawią, że osoby odwiedzające wystawę, będą się mogły znaleźć niemal we wnętrzu obrazów Van Gogha. Wszystkie powierzchnia galerii – ściany, kolumny, sufit, a nawet podłoga przemienią się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości mistrza i pomogą się przenieść widzom do Holandii, Paryża, Arles, Saint-Rémy de Provence oraz Auvers-sur-Oise gdzie powstawały największe arcydzieła Van Gogha.
Dotąd wystawa Van Gogh Alive prezentowana była m.in. w Mediolanie, Florencji, Szanghaju, Petersburgu i Singapurze oraz Warszawie. W ostatnim z miast, odwiedziło ją ponad 100 tysięcy osób! W Krakowie, prezentowana będzie zabytkowym budynku Dworca PKP, który dawna stał opustoszały. Już dzisiaj wiadomo, że stanie się on centrum wystawienniczym kolejnych wydarzeń kulturalnych w Krakowie.
Osoby odwiedzające wystawę Van Gogh Alive będą mogły doświadczyć życia i twórczości mistrza, nie tylko w sposób multimedialny. W czasie wystawy będzie można odwiedzić pokój, niemal identyczny jak ten, w którym tworzył artysta.
Kolejnym ważnym elementem, który odróżnia wystawę Van Gogh Alive od tradycyjnych wystaw, jest fakt, że nie ma na niej zakazu fotografowania, ani filmowania. Osoby które ją odwiedzą, oprócz bezpośrednich doznań związanych z wystawą, będą mogły zabrać ze sobą multimedialne pamiątki w postaci zdjęć i filmików.
Gośćmi specjalnymi premierowego pokazu, będą Anna Dymna oraz Podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Są to dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które korzystają z warsztatów terapii artystycznej w „Dolinie Słońca”. Prace dwójki z nich, staną się integralnym elementem krakowskiej wystawy Van Gogh Alive. Dotąd, w żadnym miejscu na świecie, nie było tego typu ingerencji w wystawę. Skąd taki pomysł?
- W maju tego roku w Galerii 2 Światy na krakowskim Kazimierzu, odbyła się wystawa pt. Przerobili Van Gogha w czasie której zaprezentowane zostały prace artystów z Doliny Słońca, część z nich inspirowana była Van Goghiem. Inicjatywa tak bardzo nam się spodobała, że postanowiliśmy zaprosić Fundację do współpracy i zaprezentowania prac jej Podopiecznych w ramach naszej wystawy. – mówi Ewa Król-Bednarczyk, rzecznik prasowy wystawy Van Gogh Alive.
Dzięki tej inicjatywie, osoby odwiedzające wystawę, będą mogły zobaczyć, że wokół żyją i tworzą osoby, które podobnie jak Van Gogh, zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnością i przez ogromną część społeczeństwa nadal nie są dostrzegane, ani rozumiane. Tymczasem twórczość artystyczna (na własną miarę), jest dla nich źródłem radości i siły. Dzięki niej, możemy lepiej poznać i zrozumieć ich świat.
Osoby odwiedzające wystawę, będą mogły wesprzeć artystów, nabywając symboliczną cegiełkę. Przekazana darowizna, zostanie przeznaczona na rzecz Podopiecznych Republiki Marzeń Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która zajmuje się promocją twórczości osób niepełnosprawnych.
Otwarcie wystawy Van Gogh Alive dla publiczności, odbędzie się w sobotę, 20 sierpnia o godz. 10:00. Szczegóły oraz informacje na temat cen biletów www.vangoghalive.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.