Wystawa fotografii Oiko Petersena wpisuje się w kulturotwórczą misję Muzeum udostępniania zbiorów muzealnych odbiorcom o różnorodnych potrzebach i możliwościach, tworzenia przyjaznego dla wszystkich miejsca obcowania ze sztuką i kulturą, integracji często odległych od siebie światów osób sprawnych i niepełnosprawnych. W przypadku wystawy Oiko Petersena Muzeum idzie o krok dalej – w pracach artysty niepełnosprawność znajduje się w centrum uwagi – bohaterami fotografii – modelami artysty są osoby z zespołem Downa.
W cyklu Downtown Collection artysta przedstawia kilkanaście osób z zespołem Downa w sposób charakterystyczny dla stylistyki sesji modowych. Zaprasza widzów do zmierzenia się z własnymi uprzedzeniami i barierami, prowokuje dyskusję na temat piękna i brzydoty, wprowadza nas w zamknięty świat marzeń, oczekiwań, radości osób potocznie nazywanych niepełnosprawnymi umysłowo.
Tytuł projektu – Downtown Collection – zawiera w sobie całą swoją ideę. Z jednej strony ma sugerować wprowadzenie na rynek nowej miejskiej kolekcji ubrań na sezon wiosna/lato, z drugiej natomiast, dużo dla mnie ważniejszej – wprowadzić widza w świat miasta Downów – wyjaśnia artysta – Projektem tym chciałbym zaprosić na wycieczkę do Downtown. W obiegowej opinii zespoł Downa kojarzy się z nieszczęściem i smutkiem, jednak w rzeczywistości może być całkiem inaczej. Jeżeli tylko nie będziemy patrzyli na osoby z zespołem Downa przez pryzmat naszej normalności szybko okaże się, że „Down” wcale nie musi być smutny i nieszczęśliwy. Odkryjemy, że wewnętrzny świat osób z zespołem Downa może być zaskakujący, śmieszny i wzruszający. Projektem tym podejmuję próbę interpretacji tego świata, bo wierzę, że jest on niesłychanie kuszącą alternatywą dla naszego świata. Wierzę, że jest to świat wyobraźni – pełen koloru, jasnych świateł, niewiarygodnych, zwariowanych pomysłów, tańca, muzyki i zadziwiających przygód. Okazuje się, że my – pełnosprawni, przebywając z osobami z zespołem Downa nie jesteśmy skazani na wieczną, ofiarną pomoc, bo kto wie, czy to właśnie nie oni pomagają nam dużo bardziej niż my im. Pomagają nam uwierzyć w miłość, prawdę i rozbudzić w nas zapomnianą wrażliwość.
Wystawę można obejrzeć do końca grudnia 2010 roku w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Szczegóły: www.muzeum.stalowawola.pl.
Artysta fotografik Oiko Petersen rocznik 1983 roku. Mieszka i pracuje w Londynie i Warszawie. Wystawy w Polsce (Łódź, Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Szczecin), Finlandii, Chinach i Francji. Współpracuje z magazynami i prasą codzienną.
Ola z serii DOWNTOWN Collection, OIKO PETERSEN 2009
Kostium: Viola Śpiechowicz; Make-up: Gosia Sulima; Hair: Sławek Oszajca
Asystent sesji: Łukasz Lis
Produkcja: Agnieszka Czerwińska/KONIECKROPKA STUDIO
Adam z serii DOWNTOWN Collection, OIKO PETERSEN 2009
Kostium: Michał Szulc; Make-up: Gosia Sulima;
Asystent sesji: Łukasz Lis
Produkcja: Agnieszka Czerwińska/KONIECKROPKA STUDIO
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.