W spektaklu wystąpią: Magdalena Czerwińska, Izabela Dąbrowska, Monika Fronczek, Anna Gryszkówna, Dorota Landowska, Leszek Lichota, Robert Majewski, Paweł Pabisiak, Przemysław Sadowski, Marcin Sztabiński, Adam Woronowicz i Michał Żurawski.
„Nasza klasa” to opowieść o uczniach jednej klasy w miasteczku na wschodzie Polski. Sztuka rozpoczyna się sceną, w której dzieci, Polacy i Żydzi, opowiadają, kim chcieliby zostać w dorosłym życiu. Następnie – pośród wesel, narodzin i śmierci – śledzimy ich losy od lat przedwojennych, poprzez obie okupacje, PRL, aż do czasów współczesnych.
Inspirowana zbrodnią w Jedwabnem „Nasza klasa” stawia pytania o źródła antysemityzmu i prawo do moralnej oceny uczestników tamtych wydarzeń. Pokazuje też, że na przestrzeni lat rachunek krzywd pisany był ręką zarówno Polaków, jak i Żydów.
„Nasza klasa” miała prapremierę w The National Theatre w Londynie, gdzie spektakl wyreżyserował Bijan Sheibani. W warszawskim Laboratorium Dramatu „Nasza klasę” wyreżyseruje Słowak Ondrej Spišák, który w Laboratorium Dramatu reżyserował inne sztuki Tadeusza Słobodzianka – „Merlina. Inną historię” i „Malambo. Argentyńską historię”. Scenografię zaprojektuje jego rodak František Liptak, a kostiumy Jan Kozikowski.
Tadeusz Słobodzianek (1955) – Dramaturg, reżyser, krytyk teatralny, twórca Laboratorium Dramatu i Szkoły Dramatu, prowadzi warsztaty „Sztuka Dialogu”. Urodził się w Jenisiejsku na Syberii. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1978-1981 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski, najpierw w „Studencie”, a następnie w „Polityce”. W 1980 roku debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci p.t. „Baśń jesienna” w reż. Rudolfa Zioły w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, zaś jako reżyser przedstawieniem „Osmędeusze” Mirona Białoszewskiego w Białostockim Teatrze Lalek. Jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku. W 1991 roku był współzałożycielem teatru Wierszalin. Jest autorem dramatów: „Car Mikołaj” (1985), „Obywatel Pekosiewicz” (1986), „Turlajgroszek” (1990), „Prorok Ilja” (1992), „Merlin. Inna historia” (1992), „Malambo” (1992), „Sen pluskwy”"(2001), które w teatrze zrealizowali m.in. Kazimierz Dejmek, Maciej Prus, Mikołaj Grabowski, Ondrej Spišak, Piotr Tomaszuk i Andrej Woron.
źródło: e-teatr.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.