Styl country
Styl country, to ciekawy przykład ponadczasowego trendu charakterystycznego dla sezonu jesienno-zimowego. W tym sezonie styl country widoczny jest w kolekcjach m.in. Polo Ralph Lauren, Vistula, Massimo Dutti czy H&M.
Styl country to ciekawa mieszanka ubioru o charakterze retro-sportowym i dobrej ponadczasowej klasyki. Pisząc o stylu sportowym warto zaznaczyć o jakie sporty chodzi. Na pewno nie jest to piłka nożna, siatkówka czy lekkoatletyka. Styl country czerpie inspiracje ze sportów elitarnych, sportów uprawianych na świeżym powietrzu przez dżentelmenów-tradycjonalistów. Do sportów tych należy zaliczyć przede wszystkim myślistwo, wędkarstwo i jazdę konną. To właśnie tradycyjne ubiory do uprawiania tych sportów są podstawą stylu country. To kolejny przykład bardzo modnego trendu w modzie męskiej, którego najbardziej charakterystyczne elementy będące kiedyś specjalistycznym strojem do uprawiania sportów z czasem stały się podstawowymi elementami mody męskiej noszonej na co dzień.
Sporty takie jak myślistwo czy jeździectwo kiedyś zarezerwowane były wyłącznie dla rodzin o szlacheckich i arystokratycznych korzeniach. To były rozrywki dla wyższych sfer, będące oznaką statusu społecznego. Polowania, zawody, spotkania odbywały się w całej Europie, stąd styl odzieży myśliwskiej bywał różny w zależności od regionu, ale wyróżnia się dwa podstawowe źródła inspiracji dla stylu country: brytyjska moda wiejska oraz styl alpejski.
Cechy charakterystyczne dla odzieży w stylu country są ściśle związane z ich przeznaczeniem i pochodzeniem. Z jednej strony były to elementy bardzo praktyczne (np. wysokie buty, kurtki nieprzemakalne, duże kieszenie w kurtkach), które sprawdzały się w terenie, z drugiej strony opierały się o klasyczną elegancję (fasony, tkaniny), bo przecież nie mogły pozbawiać właściciela klasy, elitarności i prestiżu. Angielski dżentelmen na polowanie zakładał garnitur o klasycznym fasonie, ale wykonany z wysokiej jakości grubego tweedu – był elegancki, ale też odpowiednio chroniony przed chłodem.
Charakterystyczne cechy klasycznego stylu country to:
- tkaniny, dzianiny i skóry najwyższej jakości; miały przetrwać trudne warunki a także podkreślać status właściciela,
- tweed, jako najbardziej charakterystyczna tkanina dla tego stylu – szyto z niej marynarki, spodnie, garnitury, kaszkiety,
- wysokie buty: trzewiki, sztyblety, oficerki, kalosze,
- kolory ziemi – większość tradycyjnych ubrań w stylu country bazuje na odcieniach zielni, brązu, szarości,
- wzory: kraty, jodełki.
Pisząc o stylu country nie sposób nie wspomnieć o marce Barbour, która dla wielu jest kwintesencją tego stylu. Produkty tej marki łączą w sobie cechy, które wymieniłem wcześniej. Z jednej strony są bardzo praktyczne (np. kurtka: nieprzemakalna tkanina, duże kieszenie, suwaki i zatrzaski wykonane z nierdzewnego mosiądzu) i doskonale sprawdzają się w ciężkich warunkach polowych, a z drugiej strony są bardzo klasyczne i dają poczucie przynależności do nieco snobistycznego świata. Jest to o tyle ciekawe, że przecież produkty Barboura nie należą do bardzo drogich i trudno dostępnych. Barbour niesie ze sobą szereg tradycyjnych wartości, o jakie trudno w obecnym świecie szybkiej konsumpcji (również tej modowej). Jako jedna z niewielu marek odzieżowych Barbour może się poszczycić rekomendacją członków rodziny królewskiej, a to oznacza, że produkt jest najwyższej klasy.
Woskowana kurtka Barbuora to tylko jeden z wielu przykładów wykorzystania ubioru charakterystycznego dla tradycyjnego stylu wiejskiego w modzie codziennej. Inne przykłady, o podobnych źródłach pochodzenia, a obecnie z powodzeniem wykorzystywane w modzie codziennej to m.in.:
- kurtka husky – lekka kurtka stworzona przez pasjonata polowań, jazdy konnej i wędkarstwa,
- kaszkiety,
- sztruks,
- sztyblety – tradycyjne buty do jazdy konnej, obecnie bardzo popularne jako buty codzienne w sezonie jesienno-zimowym,
- kalosze – w ostatnich sezonach popularność tych butów stale rośnie również w modzie męskiej,
- koszula w kratę tattersall – tradycyjny wzór kojarzony ze stylem brytyjskim; świetnie komponuje się z marynarkami tweedowymi i wełnianymi swetrami,
- swetry ze wzorem „fair isle”,
- kraciaste szaliki,
- wełniane krawaty.
Decydując się na adaptację stylu country do codziennego użytku należy pamiętać by nie przedobrzyć. Powyższy zestaw jest bardzo spójny i trafnie pokazuje istotę stylu country, ale moim zdaniem jest zbyt „dosłowny”. Sugerowałbym wybrać 2-3 elementy charakterystyczne dla tego stylu i zestawić je z innymi elementami. Dobry przykład poniżej:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.