Zacznijmy od zapiętka. Jak sama nazwa wskazuje, ta część buta składa się tuż za piętą, z tyłu stopu. Miękki zapiętek jest ważny, zwłaszcza w obuwiu dla dzieci. Wtedy stopa pracuje naturalnie, musi się wysilać, aby utrzymać równowagę. Każdy ortopeda więc poleci buty z miękkim zapiętkiem dla dzieci, nie tylko tych, które niedawno nauczyły się chodzić i mają problemy takie jak np. koślawość kolan.
Flek to kolejny element, który znany jest zwłaszcza tym, którzy noszą eleganckie obuwie. Buty damskie na obcasie zawsze posiadają fleki. To ta część buta, która jest bowiem doklejana do obcasa, ma na celu zapobieganie się jego ścieraniu. Fleki są twarde, najczęściej powstają z gumy obuwniczej lub metalu. Często znajdują się dodatkowe, zapasowe fleki w opakowaniu z butami, na wypadek gdyby stare wypadły wskutek używania. Sam obcas zaś przytwierdzony jest do podeszwy obuwia, ma wysokość ponad pół centymetra, warto jednak dodać, że buty sportowe nie mają obcasów, obcas bowiem to podwyższenie w miejscu pięty.
Otok zaś to element, który można by określić mianem otoczki, obwódki powstałej na podeszwie, czasami, w butach skórzanych, przypomina wzór warkocza. Obłożyną natomiast nazywamy część buta, którą stanowi materiał, z którego powstaje but, na przykład skóra, i rozciąga się on od zapiętka do zazwyczaj miejsca, gdzie się kończą sznurowadła, o ile but je posiada. Pod obłożyną znajduje się język buta, choć oczywiście nie wszystkie buty posiadają język. Następnie jest przyszwa, czyli dalsza część materiału, od sznurowadeł aż po sam czubek stóp. Obłożyna i przyszwa tworzą zarys buta. To cały materiał, w który wkładamy nasze stopy, oparty na podeszwie. Wykończenie każdego buta stanowi wyściółka w jego wnętrzu, może być tekstylna, syntetyczna lub skórzana. To ona w dużej mierze wpływa na komfort noszenia butów.
CytujSkomentuj
Czego to jeszcze człowiek o zyciu nie wie :0 . Że jest zapietek i flek to oczywiście, że wiedziałam, że jest coś takiego jak otok, obłozyny i przyszwa to niestety już nie ale ja chętnie czytam takie ciekawostki, bo własnie mało kto o tym wie.