Ponad tysiąc lat temu atrybutami rzeczonych arystokratek były tuniki sięgające do łydki i szale spinane szpilami. Skąd te informacje? Z badań archeologów, którym udało się sprawdzić, co skrywa jeden z grobowców przedhiszpańskiego imperium Wari. Imperium to rozwinęło się na obszarze Andów Środkowych kilka wieków przed powstaniem imperium Inków. W mauzoleum pochodzącym z VIII-X w. znajdowały się szkielety kilkudziesięciu kobiet, a dodatkowo ponad 1300 cennych przedmiotów m.in. ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych i alabastru. Grobowiec znaleziony został na stanowisku Castillo de Huarmey, na północno-centralnym wybrzeżu Peru.
Dr Miłosz Giersz wraz z całą ekipą badawczą stwierdził, że pustynne warunki świetnie konserwują, dzięki temu nawet znalezione tkaniny są w dobrym stanie. Archeolodzy zauważyli, że ubrania i inne przedmioty musiały należeć do kobiet pochodzących z wyższych sfer, z najwyższej arystokracji. Choć trudno precyzyjnie stwierdzić, co nosiły tamtejsze kobiety to można podać kilka informacji pozwalających na ich ogólną charakterystykę.
– Można jednak powiedzieć, że podstawą ubioru arystokratek Wari były jednobarwne tuniki do łydki wykonywane z bawełny i wełny andyjskich wielbłądowatych. Często przy rękawach i w talii stroje wykańczane były szerokimi, ozdobnymi tapiseriami. Na nie zarzucane były szale, które spinane były na piersi srebrnymi lub miedzianymi szpilami – opisała biorąca udział w badaniach dr Patrycja Prządka-Giersz.
Warto jednak zauważyć, że obiekty znalezione w grobowcach, jak i te opisane w znalezionych testamentach pokazują, co miało w danej kulturze wartość i jaki zbiór dóbr był przekazywany najbliższym. Istotne jest to, że poszczególne przedmioty, których wartość była symboliczna w kulturach Wari lub Inków różniły się od rzeczy ważnych np. dla Hiszpanów (m.in. złoto).
Chociaż moda sprzed tysiąca lat jest już sama w sobie ciekawym tematem badawczym, to poznanie strojów imperium Wari może pomóc naukowcom w wyjaśnieniu innego ważnego zagadnienia. Chodzi o poszukiwania śladów ciągłości między cywilizacjami Wari i Inków.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
CytujSkomentuj
Uwielbiam takie ciekawostki z danych okresów. Bardzo ciekawych rzeczy się można dowiedzieć z badań czy zachowanych lub zrekonstruowanych faktów. Myślę, że oprócz naukowców czy badaczy tak mało wiemy o takich sprawach, że takie rzeczy powinny być szerzej opisywane. W szkołach dzieciaki na pewno tez by były chętne na tego rodzaju wiedzę