Manal-Al-Sharif-ikona
Anna Chodacka
21/03/2018

Inspirujące kobiety ze świata: Manal al-Sharif

Czasem wystarczy tylko wzmianka, którą przeczyta się w prasie. A czasem potrzebujesz całego popołudnia, żeby zgłębić sylwetkę kogoś, o kim myśl będzie ci towarzyszyć.
Oto mój osobisty ranking 7 kobiet wartych każdej sekundy uwagi, a o których mogliście nie słyszeć

Królestwo Arabii Saudyjskiej to najmniej przyjazny legislacyjnie kobietom kraj Bliskiego Wschodu. W czerwcu 2018 roku, w życie ma wejść prawo, które zezwala kobietom na prowadzenie samochodu. Dotychczas nie mogły tego robić. Saudyjki były wożone przez swoich opiekunów lub wynajętych do tego kierowców. Dzięki temu, co zrobiła przed kilku laty Manal al-Sharif, zakaz prowadzenia samochodu został cofnięty.

Arabia Saudyjska to kraj, który istnieje zaledwie od 85 lat, jego niepodległość została proklamowana w 1932 roku. Jeszcze do poł. 2017 roku była krajem, który jako jedyny na świecie, zabraniał kobietom prowadzenia auta. Z perspektywy cieszącej się wolnością Europejki, trudno wyobrazić sobie sytuację, że nie można po prostu wsiąść do auta i pojechać przed siebie.

Manal al-Sharif swoje marzenie o prowadzeniu samochodu wcieliła w życie w 2011 roku. Wsiadła do auta i przejechała ulicami Khobaru. Nagranie umieściła na YouTubie. Za swój czyn spędziła 9 dni w więzieniu, zarzut: „Będąc kobietą kierowała pojazdem”. Wyczyn Manal al-Sharif nie był jednak pierwszym tego typu, który zdarzył się w Arabii Saudyjskiej.

W 1990 roku, grupa 47 kobiet usiadła za kierownicami samochodów, żeby pokazać, że umieją i chcą prowadzić. Wszystkie zostały aresztowane.

Manal, za swoją krucjatę, poniosła poważne konsekwencje. Straciła pracę, dom i prawo do opieki nad synem. – Kiedy siedziałam w więzieniu, jedynym żalem, jaki miałam, to fakt, że nie mogłam być z moim synem, kiedy ten był w szpitalu. Byłam nazywana wszystkim obelgami świata, oskarżano mnie o brak szacunku do wiary muzułmańskiej, sugerowano zamknięcie mnie w szpitalu psychiatrycznym… – wspomina trudne przeżycia Manal al-Sharif.

- Uważam, że głównym problemem w Arabii Saudyjskiej jest fakt, że kobiety, nawet po osiągnięciu pełnoletności traktuje się jak małoletnie. Twoje życie nie jest twoją własnością. Musiałam np. zwracać się do mojego ojca, aby wydał mi paszport – wspomina al-Sharif.

Pochodzę z bardzo skrytego społeczeństwa, w którym mieszkamy w ogromnych domach, z zamkniętymi oknach, wysokimi stropami a kobiety są zasłonięte. To bardzo trudne dla dziewcząt i kobiet w Arabii Saudyjskiej – robienie czegokolwiek bez zgody męskiego strażnika – uważa saudyjska rewolucjonistka.

Manal al-Sharif obecnie mieszka w Sydney, w Australii. Wyszła ponownie za mąż, urodziła drugiego syna. Nigdy nie otrzymała potrzebnej, rządowej zgody na wyjście za mąż za nie-saudyjczyka, dlatego formalności załatwiano w Kanadzie. Manal al-Sharif napisała książkę – pamiętnik „Daring to drive”. Starszego syna odwiedza w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Ubolewa nad tym, że jej dzieci się nie znają. – Zrobiłam prawo jazdy w Australii. Najlepiej wydanie 300 dolarów w moim życiu – powiedziała w jednym z wywiadów. – Mamy rok 2017, a kobiety nadal traktuje się jak niewolników. Nigdy się nie poddam. Deszcz rozpoczyna się od pojedynczej kropli. Chcę tylko zakończyć długotrwałe, niewygodne prawa nałożone na kobiety w moim kraju. To są podstawowe prawa – edukacja, praca, niezależność.

Anna Chodacka-Penier

Pozostałe sylwetki inspirujących kobiet ze świata w „Sukces jest Kobietą. Pasja, biznes, inspiracja”


Manal-Al-Sharif-ikona
Manal-Al-Sharif-ikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 22/09/2018 08:10

    CytujSkomentuj

    Podziwiam za walkę o siebie i za to, że chcą zmieniać tak ciężkie warunki dla rozwoju kobiet. Mega bohaterka dla mnie! Myślę że niestety jeszcze wiele wody upłynie, zanim to się zmieni ale malymi krokami i zgodą na wspomniane już konsekwencje (więzienie!!!!) to się zmieni.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.