71- letnia astronomka z Chile. W mijającym roku odebrała nagrodę For Women in Science przyznawaną przez UNESCO i L’Oréal kobietom szczególnie zasłużonym dla nauki (dwie z laureatek dostały później Nagrodę Nobla). Wyznała wówczas, że jej decyzja o karierze w astronomii była niezwykle odważna, bo nie było to zajęcie dla kobiety. Ruiz była pierwszą kobietą, która ukończyła astronomię na Uniwersytecie w Chile. Uzyskała tytuł doktora astrofizyki Uniwersytetu w Princeton. Jej największe osiągnięcie to odkrycie Kelu 1, w 1997 roku, tzw. brązowego karła, co było dowodem na to, że formacja gwiezdna, zdarzyła się wcześniej niż ktokolwiek przypuszczał. To ważny dowód, który przyczynia się do rozwikłania zagadki powstania wszechświata.
Ruiz urodziła się w czasach, kiedy małe dziewczynki zadające mnóstwo pytań nie były mile widziane w społeczeństwie. Jako zafascynowana chemią 13-latka próbowała przemienić wodę w wino. Od tamtej pory jej ciekawość i zacięcie do eksperymentów tylko przybierały na sile, ale dopiero wizyta w jednym z chilijskich obserwatoriów kompletnie odmieniły jej życie. – Usiadłam przed teleskopem, popatrzyłam w ciemność i momentalnie uświadomiłam sobie, że jestem obywatelką wszechświata, nie tylko jednego kraju – wspomina Ruiz.
Ruiz, wierzy, że bliższy kontakt chilijskich dzieci z nauką, naprawdę może przyczynić się do rozwoju zarówno nauki, jak i samych dzieci.
Po zakończeniu swojej kadencji na Uniwersytecie w Chile (obecnie sprawuje funkcję dyrektora jednostki CATA – Center for Excellence in Astrophysics and Associated Technologies), planuje pisać programy nauczania dla szkół średnich oraz naukowe książki dla dzieci.
- Dla wielu czas, który można poświęcić na naukę i badania, stoi w konflikcie z wypełnianiem obowiązków kobiet w domu. Zawsze starałam się pokazać, że można być i mamą, i naukowcem – powiedziała Ruiz, która wychowała jednego syna, wraz z mężem, który jest fizykiem.
Anna Chodacka-Penier
Pozostałe sylwetki inspirujących kobiet ze świata w „Sukces jest Kobietą. Pasja, biznes, inspiracja”
CytujSkomentuj
I dobrze, że piszecie o takich niezwykłych kobietach i pokazujecie, że mogą być astronomkami, naukowcami, ludźmi sztuki i nauki. Dla wielu, zwłaszcza w Polsce jest to chyba nie do ogarnięcia, że kobiety mają mózgi i w dodatku potrafią ich używać, czasami lepiej niż faceci.