Lois E. Jenson, pochodząca z Minnesoty, pracownica kopalni żelaza zainicjowała precedensowy w USA proces dotyczący molestowania seksualnego. W 1988 roku wytoczyła proces firmie EVTAV, która była właścicielem kopalni w Eveleth (stan Minnesota). Kobieta, wraz innymi pracownicami kopalni wniosła pozew zbiorowy o molestowanie seksualne. Był to pierwszy taki pozew w historii USA. Proces trwał 10 lat i zakończył się zwycięstwem kobiet, które otrzymały odszkodowanie za swoje krzywdy.
Sprawa Jenson została opisana w książce “Class Action” (2002 r.), a ta z kolei posłużyła za scenariusz do filmu North County, który na ekranach kin pojawił się w 2005 roku. Główną rolę, molestowanej w miejscu pracy Lois Jenson, zagrała Charlize Theron. Za swoją kreację została nominowana do Oscara. Jenson rozpoczęła pracę w kopalni w marcu 1975 roku. Od tego czasu, łącznie z innymi kobietami, stała się obiektem ataków słownych, doświadczyła gróźb i zastraszania. W 1984 roku kobieta wysłała skargę do Minnesota Department of Human Rights. Tydzień później przebito wszystkie opony w jej samochodzie. W 1987 roku Jenson miała na koncie „prawie – sukces” w walce o godne traktowanie w kopalni, przyznano jej 6 tys. dolarów odszkodowania, którego jednak kopalnia jej nie wypłaciła.
Początek sprawy sięga 15 sierpnia 1988 roku kiedy adwokat Paul Sprenger (w jego rolę w filmie North Coounty wcielił się Woody Harelson – przyp.red.) wniósł pozew w imieniu Lois E. Jenson oraz Patricii S. Kosmach przeciwko Eveleth Taconite Co. Lois Jenson odeszła z pracy w kopalni 25 stycznia 1992 roku. Niedługo potem zaobserwowano u niej objawy stresu pourazowego. Pierwszy mały sukces Jenson odniosła pod koniec 1992 roku, kiedy to sąd uznał, że kopalnia powinna była zapobiec molestowaniu i nakazał edukację wszystkich pracowników kopalni w tym temacie. Część procesu dotyczące stricte krzywdy kobiet przebiegała z przeszkodami. Wyznaczony przez sąd przedstawiciel wycenił straty kobiet na 10 tys. dolarów na osobę. Ta wycena została podważona i proces miał rozpocząć się na nowo.
Dzień przed jego rozpoczęciem 15 kobiet, które wniosły pozew zbiorowy dogadało się z kopalnią na kwotę 3,5 mln dolarów do podziału (grudzień 1998 r.). Podczas trwania procesu, w 1994 roku zmarła Pat Kosmach, która jako pierwsza zdecydowała się towarzyszyć Jensen w walce przeciwko kopalni.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.