Natalia Gacka to wzór nie tylko pięknej sylwetki i kobiecości, ale również ogromu wiedzy i imponującego doświadczenia.
FIT Magazyn: Czego możemy dowiedzieć się z twojej najnowszej książki „Dieta Fit”?
Natalia Gacka: „Dieta Fit” to zbiór mojego wieloletniego doświadczenia związanego z szeroko pojętym fitness. Zawarte są w niej porady i ciekawostki, dotyczące komponowania posiłków, a także prawie 200 przepisów na smaczne i szybkie w wykonaniu zdrowe posiłki.
Oprócz treningów, prowadzisz również warsztaty motywacyjne. W czym tkwi esencja skutecznej motywacji?
Uważam, że motywacja to podstawa! Nigdy nie osiągnęłabym tytułu Mistrzyni Świata w Fitness Sylwetkowym, gdyby nie odpowiednie, pozytywne nastawienie. Oczywiście bez prawidłowego żywienia i regularnych treningów nie jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzonego celu… Jednak z doświadczenia własnego i swoich podopiecznych wiem, że kiedy nastaje kryzys, wówczas poddajemy się, albo pozytywnie motywujemy i walczymy dalej. Warsztaty treningowe, które prowadzę w całym kraju opierają się, poza wykładami żywieniowymi i grupowymi treningami, na zarażaniu uczestników odpowiednią dawką mocy i jeszcze większą chęcią do walki ze swoimi słabościami.
Co oprócz diety i ćwiczeń ma wpływ na kształtowanie sylwetki?
Poza dietą i ćwiczeniami ogromny wpływ mają również nasze uwarunkowania genetyczne, a także aktualny stan zdrowia. Jeżeli prezentujemy wąskie biodra czy szeroką talię od urodzenia, to w bardzo trudno będzie nam zniwelować te mankamenty. To samo dotyczy stanu zdrowia. Aktywny tryb życia i racjonalna dieta mają ogromny wpływ na poprawę naszego zdrowia, jednak nie przeskoczymy pewnych chorób, które odziedziczyliśmy po rodzicach.
Jesteś dietetykiem klinicznym z wieloletnim doświadczeniem. Co przy rozpoczęciu diety powinniśmy wiedzieć na temat planowania jadłospisu i treningu?
Aby odpowiednio dopasować plan żywieniowy należy w pierwszej kolejności zrobić sobie porządny rachunek sumienia. Rolą dietetyka na starcie jest zebranie szczegółowego wywiadu żywieniowego z 24 lub 48 godzin. Mam na myśli uwzględnienie każdego pokarmu, jaki spożyliśmy przez ostatnie dwa dni, włączając w to napoje, suplementy czy leki, a także wykonywaną aktywność fizyczną i pracę zawodową. Pomocne są również aktualne wyniki badania krwi. W ten sposób mamy zobrazowany stan zdrowia, tryb życia pacjenta i możemy jak najdokładniej opracować jadłospis oraz plan treningowy. Doskonale wiem, że pierwszy krok jest najtrudniejszy, dlatego też staram się nie zmieniać drastycznie wszystkich nawyków żywieniowych swoim podopiecznym. Należy stopniowo wprowadzać zmiany w jadłospisie, a także etapowo zwiększać aktywność fizyczną. Podstawą każdego prawidłowego żywienia są regularne odstępy czasu pomiędzy posiłkami (3-4h), odpowiednie nawadnianie organizmu (min. 2 litry wody dziennie), spożywanie żywności świeżej, nieprzetworzonej. Ćwiczenia rozpoczynamy od ogólnego rozruchu ciała, wykonując treningi obwodowe, a następnie przechodzimy do dzielonych sesji treningowych, na których skupiamy większą uwagę na poszczególne partie mięśniowe, a nie całe ciało. Uważam jednak, że nie istnieje jednakowy dla wszystkich plan treningowy czy dieta! Każdy z nas prezentuje odmienną od reszty sprawność i stan zdrowia, dlatego należy przede wszystkim bacznie obserwować zachodzące zmiany w ciele.
W swojej pracy i całym doświadczeniu – z czego jesteś najbardziej dumna?
W pracy zawodowej uszczęśliwiają mnie postępy moich podopiecznych. To jest dla mnie najważniejszy wyznacznik, że to co robię ma jakiś sens, a ja swoim doświadczeniem jestem w stanie poprawić komfort życia innych ludzi.
Przepis na sukces…
Bądź cierpliwy i ciężko pracuj, a prędzej czy później los uśmiechnie się do Ciebie.
Rozmawiała: Agnieszka Słodyczka
Fot. Daniel Koper/Archiwum Bohaterk
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.