Liberace_Michael_Douglas
Kadr z filmu "Behind the Candelabra"
Anna Chodacka
05/09/2013

Valentino Liberace: król scenicznego kiczu

Niezwykle utalentowany pianista, charyzmatyczny show man, gej, gwiazda Las Vegas. Jego sceniczny styl miał wpływ na Elvisa Presleya czy Davida Bowie. W jego żyłach płynęła także polska krew

Urodził się w stanie Wisconsin w 1919 roku. Zasłynął dając koncerty w ekstrawaganckich kostiumach, grając na zdobionych fortepianach, grając głównie muzykę popularną. Był  gospodarzem własnego show TV, Liberace Show (1952/55, 1969), i pojawiał się też na srebrnym ekranie, występował w Las Vegas. Liberace był jednym z najbardziej znanych artystów z XX wieku. Urodził się jako Władziu Valentino Liberace (matka była Polką, ojciec Włochem – przyp. red.) w dniu 16 maja 1919 roku w West Allis, Wisconsin. Drugie imię otrzymał na cześć Rudolfa Valentino, którego uwielbiała jego matka. Na fortepiane grał od najmłodszych lat. Był tzw. cudownym dzieckiem, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Wisconsin, gdy miał zaledwie siedem lat. Z wielkimi orkiestrami zaczął grać mając zaledwie kilkanaście lat.

Aby zarobić na życie, Liberace grał w kinach i klubach nocnych, mieszał klasykę z nowoczesną muzyka popularną. Na jakiś czas przyjął pseudonim „Busterkeys Walter”.  ego znakiem rozpoznawalnym był świecznik kandelabr, zawsze ustawiony na fortepianie. Prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił w 1951 roku wraz z premierą The Show Liberace. Jego muzyczne show nadawała najpierw lokalnie stacja w Los Angeles, aby później osiągnąć zasięg krajowy. W swoich najlepszych momentach widownia osiągała zawrotną liczbę 35 mln.

Widownia kochała Liberace. Żeńska część publiczności uwielbiała za oddanie matce. W Las Vegas, Liberace stał się jednym z najpopularniejszych wykonawców. Jego koncerty cechowały: przepych, blichtr, ekstrawaganckie kostiumy – ciężkie futra, widowiskowe peleryny. Jego styl bycia na scenie wzbudzały podejrzenia odnośnie jego orientacji seksualnej. Procesował się (i wygrywał) z gazetami, które czyniły insynuacje, że jest gejem, aby później, przyznać się, że jest homoseksualistą.  W połowie lat 70. zdecydował się pokazać publiczności kawałek siebie i przekształcił swój dom w Hollywood w muzeum. W późniejszych latach, stworzył jeszcze jedno muzeum z Las Vegas, w którym zgromadził kolekcję swoich strojów scenicznych, samochodów, itd.

W 1982 roku, jego życie prywatne znów znalazło się na świeczniku, z powodu pozwu jaki do sądu wniósł szofer Liberace. Twierdził on, że pozostawał w uczuciowym związku z muzykiem. Ten miał się nim zająć ale obietnicy nie dotrzymał. W sprawie, doszło do ugody. Krótko przed śmiercią muzyka, krążyły pogłoski, że Liberace miał AIDS. On i jego personel, jednak zaprzeczyli. Prawda wyszła na jaw po śmierci pianisty. Jak udowodniła sekcja zwłok, muzyk zmarł na zapalenie płuc, które było wynikiem AIDS. Liberace trwale zapisał się na kartach muzyki rozrywkowej. Jego styl miał wpływ na największych artystów: Elvisa Presleya, Eltona Johna i Davida Bowie.  W tym roku, na ekrany kin wejdzie biograficzny film o Liberace „Behind the Candelabra”. W charyzmatycznego muzyka wcielił się Michael Douglas. Jego kochanka zagrał Matt Damon.

Liberace_Michael_Douglas
Liberace_Michael_Douglas

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.