Tim Roth
fot. Michał Wilczek
Aneta Zadroga
15/11/2012

Wściekły pies

Jego rola w pierwszym głośnym filmie Quentina Tarantino zwala z nóg. Jego debiut reżyserski oszałamia prostotą i przeraża naturalizmem. Brytyjczyk z amerykańskim akcentem, który doskonale umie wcielić się zarówno w gangstera, agenta policyjnego, boy’a hotelowego i podrzędnego złodziejaszka – poznajcie Tima Rotha

Tim Roth jest jak wino. Im jest starszy, tym lepiej się prezentuje. Zarówno, jako błyskotliwy, przystojny i czarujący mężczyzna, jak i utalentowany, ambitny aktor, który, jak sam mówi, zawsze szuka w roli czegoś, co przekona go do udziału w danej produkcji. – Czasami lepiej zagrać kilka minut roli drugoplanowej w czymś naprawdę dobrym, niż główną rolę w czymś bardzo bardzo kiepskim. Wiem coś o tym, wystąpiłem w wielu kiepskich filmach – kokietuje mówiąc o swoim dorobku artystycznym.

Anglik w Krakowie

Jego reżyserski debiut to film z 1999 roku „Strefa wojny” – film niezwykle prosty, z trudną i przykuwającą uwagę rolą Tildy Swinton. – Długo szukałem aktorów do tej roli. Para młodych ludzi, których zatrudniłem to amatorzy. Spisali się doskonale – chwali obsadę swojego filmu Tim Roth.

Tim Roth, znany m.in. z filmów Quentina Tarantino „Wściekłe psy” i „Pulp Fiction” odebrał nagrodę, którą festiwal honoruje „wybitnych artystów kina, którzy przez całą swoją karierę podążali pod prąd masowym oczekiwaniom i angażowali się jedynie w te projekty, w które wierzyli, torując taką postawą drogę innym twórcom”. Nagroda ta po raz pierwszy przyznana została na ubiegłorocznym Off Plus Camera. Wówczas uhonorowana nią została nowozelandzka reżyserka Jane Campion.
– To bardzo ładna figurka. Bardzo się cieszę, że ją dostałem. Wygląda trochę jak Oscar, a tego jeszcze nie mam. Chociaż nie jest tak źle, Emma Thomson dała mi przez chwilę potrzymać swojego Oscara – żartował odbierając nagrodę podczas uroczystej gali w krakowskim Kinie Kijów.

Zanim jednak pojawił się na gali, spotkał się z fanami, dziennikarzami, urządził sobie wędrówkę po krakowskich klubach, którą zapewne wielu zaskoczonych barmanów będzie wspominać latami, znalazł także chwilę, żeby opowiedzieć czytelniczkom EksMagazynu o swoim podejściu do kina.

Całość materiału znajduje się w najnowszym wydaniu EksMagazynu.
W czwartym już numerze dwumiesięcznika EksMagazyn: Przemysław Skowron z RMF FM – najseksowniejszy głos w Polsce o pasji radiowca, Monika Richardson o starzeniu się na oczach milionów widzów, Małgorzata Dudek o „przebieraniu się gwiazd”, Tim Roth – światowej sławy aktor o pracy z Quentinem Tarantino oraz Leszek Stanek – młody aktor i tancerz w podwójnej roli: jako bohater rozbieranej sesji inspirowanej filmem „Taksówkarz” i jako teatralny obserwator kobiet – zdradzający, co w pracy i życiu fascynuje go najbardziej. A poza tym? Raport „Nadzy w sieci” o seksualnym ekshibicjonizmie Polaków, reportaż oparty na historiach zasłyszanych w taksówkach, materiał o życiu seksualnym w starożytności, wyprawa na Sycylię, operacje plastyczne intymnych części ciała, materiał o „zamrażaniu płodności” i wiele innych EKScytujących tematów. Do kupienia w Empikach we wszystkich miastach wojewódzkich oraz, jako e-wydanie – tutaj.

Tim Roth
Tim Roth

Komentarze Dodaj komentarz (4)

  1. ekhem 11/05/2011 14:44

    CytujSkomentuj

    Strasznie go lubię, chociaż zacząłem śledzić karierę dopiero po „Lie to me” i wtedy obejrzałem „Wściekłe psy” i „Cztery pokoje”. To taki mały człowieczek, który potrafi zrobić niesamowite zamieszanie.

  2. Olka 12/05/2011 00:10

    CytujSkomentuj

    Uwielbiam faceta!!! Byłam w krk na OFF i widziałam na własne oczy, super aktor i niezwykle kontaktowy człowiek! Super, że jest coś więcej o nim.

  3. geek 12/05/2011 12:08

    CytujSkomentuj

    świetny aktor a zdjęcie rewelacja!

  4. Ewka 12/05/2011 18:32

    CytujSkomentuj

    uwielbiam:) i zazdroszczę fotografowi i temu, kto rozmawiał z Timem, oj bardzo zazdroszczę:)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.