Tym miastem jest Gaziantep, którego znakiem rozpoznawczym są pistacje. Co ciekawe, niektóre źródła podają, że Gaziantep jest jedną z najstarszych osad na świecie, założoną około 3650 roku p.n.e. To właśnie tam naukowcy odnajdują pierwsze ślady osadnictwa. Co może świadczyć o tym, że miasto jest starsze nawet od Teb, Jerycha, Jerozolimy czy Aten. Obecna nazwa, a więc Gaziantep została mu oficjalnie nadana dopiero w 1992 roku, pod okupacją francuską. Wszystko za sprawą bohaterskiej obrony, po której zyskało on przydomek Gazi, co oznacza weteran wojenny. Poprzednio miejsce to określano mianem Antep.
Pistacje i baklawa, czyli przepis na smaczne wakacje
Nie da się być w Gaziantep i nie spróbować choć jednego z ich przysmaków. Wiele z nich zawiera pistacje, a więc produkt, z którego znane jest to miasto. Lokalna ludność używa jej właściwie do wszystkiego, nawet do przyrządzanie kawy. Wykorzystuje się je również do wyrobu słodyczy. W tym celu zbierane są aż miesiąc wcześniej niż te, które będą użyte do innych przysmaków. Dlaczego? Wszystko po to, aby orzechy miały mniej tłuszczu, a więcej białka. Jest to możliwe właśnie dzięki wcześniejszym zbiorom. Generalnie pistacje pochodzące z tamtego regionu są zupełnie one od tych, które znaleźć można w naszych sklepach. Tamte z pewnością mniej się otwierają i trudniej je chrupać.
Jednym z charakterystycznych przysmaków kulinarnych jest baklawa, a więc słodki deser składający się z płatków ciasta listkowego oraz orzechów. Warto pamiętać, że żadna baklawa, którą kupi się poza regionem Anatolii nie będzie tak dobra, jak ta zakupiona właśnie tam. Mimo, że zarówno ona jak i chałwa są głównym towarem eksportowym tego obszaru to naprawdę warto spróbować ich smaku w Gaziantep.
Mieszkańcy tego miasta mają jeszcze jedną niespodziankę dla miłośników dobrego jedzenia – Muzeum Kulinarne. Istnienie takiego ośrodka potwierdza tylko fakt, że w tym można nie tylko odpocząć, ale rozsmakować się w tym co lokalne.
Po kulinarnych uniesieniach…
… warto odwiedzić kolejne miejsce. Tym razem będzie to największe na świecie Muzeum Mozaiki. Jest to kluczowy punkt w Gaziantep, który działa tam od 2011 roku. Powierzchnia obiektu wynosi aż 1700 m2. Jego zbiory to głównie wspaniała kolekcja rzymskich mozaik, odkopana w Belkıs-Zeugma i dzięki temu ocalona przed zalaniem przez wody Eufratu, spiętrzone tamą Birecik. Zeguma to oczywiście starożytna osada położoną w regionie miasta założonego około 300 roku p.n.e. przez jednego z wodzów Aleksandra Wielkiego. Muzeum przenosi nas zatem do zupełnie innego świata i pozwala zetknąć się z takimi dziełami jak Cyganka, czyli fragment mozaiki pochodzącej z domu w Zegumie. Ta nazwa przez wielu uznawana jest jednak wyłącznie jako żart archeologów. Jest ona wykonana specjalną techniką. Uwagę zwracają na przykład oczy postaci, gdyż świetnie oddają to z jaką dokładnością została zrobiona cała mozaika. Co ciekawe, całość wykonana jest metodą, która została użyta także przez Leonardo Da Vinci w trakcie tworzenia Damy z łasiczką. Cyganka występuje bowiem w ujęciu en trois quarts, a więc w trzech czwartych.
Wszystkie drogi prowadzą do Gaziantep
To prawda! Miasto położone jest w południowo-wschodniej Turcji i stanowi szósty co do wielkości ośrodek w całym kraju. Można z większości tureckich miast dojechać tam autobusem. Czas jazdy ze Stambułu wynosi ok. 17 godzin, z Ankary 10 godzin, a z Antalyi 15 godzin. Wewnątrz Gaziantep komunikacja działa bardzo sprawnie. Oprócz nowoczesnego dworca autobusowego, który jest zlokalizowany 6 kilometrów od centrum, na uwagę zasługują też dolomusze. To dzięki tym mikrobusom można swobodnie poruszać się po całym mieście.
Źródło: Synertime
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.