Warszawa ma przed swoimi mieszkańcami wiele tajemnic. I to jest w tym mieście piękne – możliwość odkrywania go. A do odkrywania jest naprawdę sporo.
Stacja Pomp Rzecznych Wodociągów Warszawskich
Zlokalizowana na Mokotowie zabytkowa Stacja Pomp wybudowana została w XIX wieku według projektu Williama Heerleina Lindleya. W znajdujących się na jej terenie halach z czerwonej cegły umieszczono pompy, które tłoczyły wodę z nurtu Wisły do Stacji Filtrów przy ulicy Koszykowej. W kolejnych latach kompleks wodociągów rozbudowano o zatoki nadbrzeżne oraz odkryty osadnik, który wstępnie oczyszczał wodę. W 1944 roku wszystkie zabudowania zostały wysadzone przez Niemców. Do nielicznych elementów, które przetrwały, należą: dom mieszkalny kierownictwa stacji z oszklonym tarasem i drewnianą werandą, zbiornik osadowy o powierzchni ponad 17 hektarów oraz tablica pamiątkowa ustawiona z okazji pięćdziesięciolecia Wodociągów Warszawskich.
Pałac Szustra
Pałac Franciszka Szustra podziwiać można w Parku Morskie Oko na Mokotowie. Ten klasycystyczny budynek wzniesiony został w miejscu zniszczonego dworu kupca Burbacha z inicjatywy Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej oraz Stanisława Lubomirskiego. Nadano mu nazwę Mon coteau, co w języku francuskim oznacza „Moje wzgórze” i nawiązuje do nazwy wsi Mąkotów, czyli obecnego Mokotowa. Pałac był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w stylu neogotyckim oraz – już po zakupie przez Franciszka Szustra – neorenesansowym. W czasie wojny budynek został uszkodzony, a otaczający go park niemal całkowicie wycięto. Ostatecznie w 1944 pałac spłonął, a w 1962 został odbudowany w stylu neogotyckim. Obecnie mieści się w nim siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, działa tu także Lothe Lachmann Videoteatr POZA.
Folwark Sielce
Dawny folwark królewski, znany pod nazwą Folwark Sielce, znajdziemy na Mokotowie przy ulicy Zbyszka Cybulskiego. Prawdopodobnie powstał on już w XVI wieku, ale rozbudowany został dopiero w XVIII wieku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego powodu nazywano go niegdyś „Łaźniami Poniatowskiego”, choć pochodzenie i zasadność tej nazwy są trudne do udowodnienia. Z okazałego kompleksu do dziś zachowały się jedynie główny budynek pałacowy z dwoma oficynami oraz pozostałości ogrodu angielskiego zajmującego ponad 11 hektarów. Zabudowania gospodarcze uległy całkowitemu zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. W pałacu znajdowały się m.in. miejsce wypoczynku dla dygnitarzy wojskowych, świetlica dla dzieci ubogich założona przez Towarzystwo „Opieka” działające przy parafii św. Bonifacego i mieszkania pracowników Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Obecnie Folwark Sielce jest własnością Skarbu Państwa.
Co jeszcze warto zobaczyć?
Na liście najstarszych warszawskich zabytków nie może zabraknąć muru Carnota, czyli ceglanego muru obronnego ze strzelnicami, zlokalizowanego w rowie fortecznym Cytadeli Warszawskiej. Swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu inżynierowi wojskowemu generałowi Lazare’owi N. Carnote. Na uwagę zasługuje ponadto Fort Śliwickiego będący jednym z fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. W okresie PRL mieściły się tu koszary ZOMO. Warto także odwiedzić znajdujący się na Pradze-Południe neorenesansowy Dworek Grochowski wzniesiony w latach 30. XIX wieku dla rodziny Osterloffów. Obecnie mieści się w nim Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia nr 3 im. Juliusza Zarębskiego.
Gdzie przenocować w Warszawie?
Zwiedzanie warto zacząć od zarezerwowania noclegów. Na stronie AccorHotels znajdziesz najlepsze hotele w Warszawie w przystępnych cenach, które okażą się również doskonałą bazą wypadową dla miłośników zabytków i spotkań z historią. Doskonałym rozwiązaniem dla osób podróżujących samolotem lub pociągiem będzie nocleg w jednym z czterogwiazdkowych hoteli sieci Novotel – Novotel Warszawa Airport lub Novotel Warszawa Centrum. Każdy z nich dysponuje restauracją, centrum fitness, parkingiem dla gości i dostępem do internetu bezprzewodowego. Na stronie AccorHotels można również dokonać rezerwacji w hotelach sieci ibis czy Mercure.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.