gikona
Ela Prochowicz
10/11/2015

Zamek Grodziec

Kręcono tu „Wiedźmina”, na zamek dotarł Robert Makłowicz ze swoim programem. Średniowieczna warownia w Grodźcu to jedna z największych atrakcji regionu dolnośląskiego i miejsce o bogatej historii

We wczesnym średniowieczu na terenach, gdzie położony jest zamek, mieścił się gród słowiańskiego plemienia Bobrzan, od którego przyjęła się późniejsza nazwa zamkowego wzgórza i leżącej u jego stóp osady. Pierwsze wzmianki o Grodźcu (wtedy jako Godiuice) pochodzą z roku 1155 z bulli papieża Hadriana IV dla biskupstwa wrocławskiego.

Przez lata historia zamku zmieniała się jak w kalejdoskopie. W gorszych czasach podupadała i bywała siedzibą rycerzy rabusi, a w lepszych kolejni właścicieli uświetniali jej architekturę dobudowując kolejne wieże i pomieszczenia. To tutaj odbyła się uczta weselna Fryderyka II, który pojął za żonę córkę króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka Elżbietę Jagiellonkę. Kroniki wspominają o wielkim turnieju, na który zjechało wielu znaczących w tych czasach rycerzy i piękne damy. Zamek miał przeróżnych właścicieli. Od hulaków i utracjuszy takich jak Henryk XI, który wpędzał się w takie tarapaty, że był zmuszony żywić się jagodami i samodzielnie zajmować zwierzętami, Joachima Fryderyka, za którego czasów zamek pełnił funkcję więzienia dla skazanych za herezję po Jana Henryka VI von Hochberg, który w ciągu dwóch lat odrestaurował podupadający zamek i przystosował go do zwiedzenia w celach turystycznych. Warto wspomnieć, że był to pierwszy tego typu zamek w Europie. W 1926 roku zamek w Grodźcu przejął Herbert von Dirksen, nazistowski polityk i zaufany współpracownik Hitlera. W czasie wojny często bywał w zamku. Pod koniec został załapany przez Sowietów (bardzo przydały mu się wówczas stare fotografie z placówki w Moskwie wykonane w towarzystwie wysokich rangą radzieckich oficerów), a następnie potajemnie wywieziony przez niemieckich agentów w głąb Rzeszy.

Odważni mogą wspiąć się na jedną z wieżyczek na dachu zamku. To jeden z najwyżej położonych punktów warowni.

W czasach powojennych zamek w Grodźcu powoli zamieniał się w ruinę. Dopiero w 1959 przeprowadzono tutaj pierwsze prace zabezpieczające i porządkowe. W latach 70. zamek był użytkowany Instytut Aktora Teatru Laboratorium z Wrocławia. W kwietniu 2002 roku zabytek przeszedł pod opiekę zarządu gminy Zagrodno, której władze z kasztelanem na czele próbują przywrócić byłej rezydencji Piastów jej dawny blask.

Ozdobne sklepienie żebrowo-krzyżowe w Sali Kominkowej.

Dziś warownia jest miejscem, które odwiedzają liczne ekipy telewizyjne. Kręcono tutaj odcinki takich programów jak: „Ziarno”, „Rower”, „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, filmyi seriale, m.in. „Przyłbice i kaptury”, „Wiedźmin”, „Fanny Hill” a także spektakl teatralny „Romeo i Julia”. W roku 2004 szwedzka telewizja SVT realizowała na zamku i jego okolicach reality drama „Riket”.

„Ubikacja” w murach obronnych zamku.

Dla zwiedzających otwarta jest część pomieszczeń, w tym Sala Wielka, komnata rycerska, ganki oraz donżon. Kto nie ma lęku wysokości może podziwiać z wąskich przejść dookoła dachu malowniczą panoramę Pogórza Kaczawskiego. W wakacje odbywają się tu imprezy kulturalne i turnieje rycerskie.

Zamknięcie w klatce i wystawienie na publiczny widok – to jedna z średniowiecznych kar stosowana wobec plotkarzy, awanturników …i piekarzy, którzy źle wypiekli chleb.

Zamek Grodziec położony jest ok. 40 km na zachód od Legnicy. Na miejsce najlepiej dotrzeć własnym samochodem.

gikona
gikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.