Kassel/compujeramey/flickr
Kassel zachwyca panoramą / Fot.: compujeramey/CC/Flickr
Dagna Starowieyska
24/08/2013

Herkules w środkowych Niemczech

Kassel to miasto w centrum Niemiec. Ma ofertę dla każdego: obok pałaców, parków i gości przyciąga tu Documenta – jedna z największych wystaw sztuki współczesnej. Kassel to miejsce, gdzie bracia Grimm nadal zachwycają baśniami, a nad metropolią króluje potężny Herkules

Na pierwszy rzut oka, miasto, jak każde inne. Ale nic bardziej mylnego! Kassel zachwyca już od pierwszego spędzonego tam dnia. Po pierwsze, jest co zwiedzać, i wierzcie mi, zwiedzanie to nie ma nic wspólnego z nudą. W Kassel są trzy duże parki i trzy pałace.

Z pierwszego z nich – parku Bergpark Wilhelmshöhe rozciąga się fantastyczny widok na panoramę miasta. To niepowtarzalne doznanie – wspiąć się na szczyt wzniesienia i podziwiać tętniące życiem miasto. A i sam park ma sporo do zaoferowania. Przede wszystkim znajduje się tu ogromna statua Herkulesa. To wizytówka Kassel, choć samo miasto ze starożytną Grecją raczej niewiele ma wspólnego. Poza tym wszędzie rozsiane się fontanny, małe świątynie i sam pałac. W architekturze znajdziemy nawiązania do różnych stylów.

fot.: perke/CC/Flickr


Na wzgórzu Wilhelmshöhe leży również Löwenburg – romantyczne neogotyckie ruiny zamku rycerskiego (Ritterburg-Ruine). Tutaj znajdziemy średniowieczne elementy: fosę i prawdziwy most zwodzony, który powstał ponad 200 lat temu. Wnętrze zamku również robi wrażenie. Meble – wszystkie pochodzą z okresu Średniowiecza, obok nich rycerska broń, zbroje, statuy z brązu.

Warto w Kassel zwiedzić także Karlsaue, barokowy kompleks nad brzegiem rzeki Fuldy, a także pałacyk letni i myśliwski Wilhelmsthal (Lust- und Jagdschloss Wilhelmsthal). W Karlsaue warto także zobaczyć Oranżerię. Ten pałac – oranżerię (Orangerieschloss) zbudowano w roku 1701 jako cieplarnię z letnimi pomieszczeniami dla landgrafa Karola i jego małżonki Marii Amalii. Jest on najważniejszym elementem Państwowego Parku Karlsaue (Staatspark Karlsaue). Określenie „oranżeria” pochodzi z języka francuskiego i oznacza „pomieszczenie z drzewami pomarańczowymi”, czyli pierwotnie szklarnię do zimowania tych południowych roślin.

Unikalna oferta muzeów w Kassel rozpieszcza wszystkich zwolenników buszowania po pomieszczeniach pełnych historii. Do najciekawszych miejsc w Kassel należą Museum Fridericianum i Muzeum Braci Grimm (Brüder-Grimm-Museum).

Museum Fridericianum wzorowane było na londyńskim British Museum i powstało w drugiej połowie XVIII wieku. Co ciekawe – było to pierwsze ogólnodostępne muzeum na kontynencie europejskim.


fot.: tilo2005/CC/Flickr

 

Muzeum Braci Grimm to kolejny obowiązkowy punkt na mapie Kassel. Bracia Jacob i Wilhelm Grimm swoimi baśniami i bajkami zdobyli sławę na całym świecie. Niewiele osób wie jednak, że znani bajkotwórcy zajmowali się również literaturoznawstwem, naukami prawniczymi, historią i nauką o mitach i mieli w tych dziedzinach spore osiągnięcia. Utworzone w 1959 roku muzeum jest instytucją o charakterze międzynarodowym. Zbiory obejmują dokumenty dotyczące życia i twórczości braci Grimm oraz ich wpływu na życie intelektualne na całym świecie.

Poza tym, w Kassel odwiedzić można również Muzeum Przyrodnicze (Naturkundemuseum), którego początki sięgają kunstkamery utworzonej w 1568 roku przez landgrafa Wilhelma IV, Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Rzeźby (Museum für Kunsthandwerk und Plastik Kassel), Państwowe Zbiory Sztuki (Staatliche Kunstsammlungen Kassel), Muzeum Sztuki Sepulkralnej (Museum für Sepulkralkultur Kassel), czy Muzeum Astronomii i Historii Techniki (Museum für Astronomie und Technikgeschichte Kassel).

 

fot.: southgeist/CC/Flickr

Kassel/compujeramey/flickr
Kassel/compujeramey/flickr

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.