kobieta29_ikona123_2014
Kalina Samek
10/09/2014

Ile stracimy, rezygnując z wykupionych w biurze turystycznym wakacji?

Kupując ofertę turystyczną w formule last minute, mamy kilka dni na spakowanie się i dotarcie na lotnisko. Kiedy jednak planujemy wakacje na kilka miesięcy wcześniej, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy rzeczywiście weźmiemy w nich udział. Ile kosztuje rezygnacja z urlopu?

Czy opłaca się wykupywać ofertę „first minute”?

W biurach turystycznych już w listopadzie 2014 roku będzie można kupować oferty na wakacje 2015. Oferty first minute to przedsprzedaż wyjazdów turystycznych na przyszły sezon. Z takich ofert mogą korzystać klienci planujący wakacje z dużym wyprzedzeniem, np. pracownicy firm, w których plan urlopów ustanawiany jest pół roku wcześniej. Szeroka możliwość wyboru kierunku urlopowego oraz typu zakwaterowania i hotelu sprawia, że oferty first minute cieszą się dużym zainteresowaniem. Zachętą dla klientów do wcześniejszej rezerwacji wyjazdu wakacyjnego są zniżki sięgające nawet do 20-30 proc. Największy rabat można uzyskać na początku prezentacji ofert first minute. Im dłużej czekamy z rezerwacją, tym mniejsze korzyści finansowe możemy uzyskać. Profitem dla klientów może być dodatkowo gratisowy parking na lotnisku, walizki na wyjazd czy darmowe ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Jeśli takie ubezpieczenie nie jest dołączane do oferty turystycznej, warto pomyśleć o możliwości jego samodzielnego wykupienia.

Ile można stracić przy rezygnacji?

Decydując się na wakacje pół roku wcześniej, najlepiej zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów ewentualnej rezygnacji z wyjazdu. Nie można z całą pewnością oszacować, czy będziemy w stanie wyjechać we wcześniej ustalonym terminie.

Odwołując wcześniej zarezerwowaną i zapłaconą wycieczkę tuż przed planowanym wylotem czy wyjazdem, najprawdopodobniej stracimy większość z wpłaconych pieniędzy. Unikniemy takiej sytuacji, jeśli wcześniej wykupimy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Taka polisa oferowana jest jako dodatkowa opcja w ubezpieczeniu turystycznym, przykładowo w firmie ubezpieczeniowej Signal Iduna.

Turyści, którzy nie pomyśleli odpowiednio wcześnie o wykupieniu ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, muszą liczyć się z utratą części pieniędzy wpłaconych do biura. W zależności od tego, ile czasu pozostało do wyjazdu, strata może wynieść:

-200 zł za osobę – przy 40 dniach lub więcej do wyjazdu (koszty zmiany nazwisk uczestników imprezy turystycznej),

-20 proc. wartości wycieczki – przy 31-39 dni do wyjazdu,

-30 proc. wartości wycieczki – przy 21-30 dni do wyjazdu,

-50 proc. wartości wycieczki – przy 14-20 dni do wyjazdu,

-70 proc. wartości wycieczki – przy 8-13 dni do wyjazdu,

-80 proc. wartości wycieczki – przy 2-7 dni do wyjazdu,

-90 proc. wartości wycieczki – przy jednym dniu do wyjazdu i mniej

kobieta29_ikona123_2014
kobieta29_ikona123_2014

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.