Zgodnie z legendą biskupowi Avranches (znanemu później jako święty Aubert) ukazał się Michał Archanioł i nakazał, by zbudował kościół na skale. Biskup nie posłuchał prośby, dopóki ani0ł nie dotknął go i nie wypalił dziury w jego głowie. Do dziś zresztą czaszka biskupa przechowywana jest w lokalnej katedrze. Kilka lat później w grocie zbudowano pierwszą kaplicę. Według podań już w trakcie budowy doszło do wielu niezwykłych wydarzeń: rosa wyznaczyła zarys fundamentów, krowa pokazała się w miejscu, gdzie powinien stanąć pierwszy kamień
Mont Saint-Michel zaczęło być ważnym punktem strategicznym po przyłączeniu w 933 roku półwyspu Cotentin do księstwa Normandii i znalezieniu się na granicy z księstwem Bretanii.
Kaplica została przebudowana w opactwo benedyktyńskie, a u jego stóp powstało miasteczko oferujące gościnę pielgrzymom, coraz liczniej przybywających do tego miejsca. W czasie wojny stuletniej wokół opactwa i miasteczka zbudowano mur obronny. Anglikom nie udało się go zdobyć, a pamiątką po toczonych tu walkach są maszyny oblężnicze pozostawione do dziś pod murami.
Mont Saint-Michel pod względem ukształtowania terenu to skalista wyspa w Zatoce Wzgórza Świętego Michała połączona z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów. Oryginalna nazwa sanktuarium to po łacinie Mons Sancti Michaeli in periculo mari (Wzgórze Świętego Michała w niebezpiecznym morzu).
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.