czajka-
Redakcja
17/03/2013

Piękna Bułgaria

Bułgaria jest krajem bogatej i różnorodnej fauny i flory, występuje tu 10 tys. gatunków roślin. Jedynie tutaj skosztujecie miodu różanego, a także odwiedzicie Kamienny Las położony w starym dnie morza, gdzie atmosfera przypomina „Piknik pod Wiszącą Skałą”

Kraj malowniczych cerkwi

Bułgarzy przyjęli chrześcijaństwo już w IX wieku, istnieje tu wiele zabytkowych świątyń, czego przykładem jest Nesebyr. Jest to jedno z najbardziej urzekających czarnomorskich miast, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Znajduje się na południe od Warny i Słonecznego Brzegu. Mieszcząca się tu XIII-wieczna Cerkiew Św. Archaniołów Michała i Gabriela jest wspaniałym zabytkiem chrześcijaństwa. Na  uroczej starówce mieści się również  XIV-wieczna cerkiew Pantokratora z charakterystycznymi turkusowymi dekoracjami. Najstarsze fragmenty fortyfikacji miejskich pochodzą z czasów starożytnych, natomiast malownicze domy w stylu czarnomorskim z połowy XVIII wieku. Młodsze zabudowania z kolei powstały na początku następnego stulecia. Miejscowość  przypomina Zakopane, lecz jego ulice zamiast na górskie szlaki z ośnieżonymi szczytami wiodą do malowniczej plaży, a także wiatraka na grobli i Muzeum Etnograficznego. Historia Neseberu nazywanego miastem 40 cerkwi, jest doskonałym przykładem pasjonujących dziejów kraju. Trzy tysiące lat p.n.e. osiedlili się tu Trakowie, a następnie Grecy z Bizancjum. W 812 r. gród zdobył chan Krum, po czym osiedlił w nim Słowian. Władcy bułgarscy prowadzili nieustanne wojny z cesarstwem bizantyjskim, w związku z tym miasto często przechodziło z rak do rąk. W połowie XV wieku Bułgaria znalazła się w granicach imperium osmańskiego. Na przestrzeni wieków w zamian za podatki z zysków z handlu i rzemiosła sułtan tolerował istnienie cerkwi prawosławnych oraz odrębność tradycji i obyczajów Bułgarów. Przepiękne cerkwie znajdują się także w Sofii, m.in. Sweta Nedela i Sweti Aleksander Newski.

Morze, które idzie i Kamienny Las

Gorący klimat i plaże Morza Czarnego przyciągają turystów ze wszystkich stron świata, głównie Europy i Izraela.  Przyjeżdża tu również wielu turystów z Rosji, a nawet Iranu. Czym różni się wybrzeże w tym rejonie Bałkanów od plaż Bałtyku czy Morza Adriatyckiego? Otóż sprawia wrażenie bardzo wypukłego, w związku z tym patrząc na nie z niektórych miejsc nie dostrzegamy linii horyzontu. Zdawać by się mogło, że idzie na nas ogromna morska fala.
Latem klimat w Bułgarii jest gorący i wilgotny, dlatego też wędrując nawet na niewielkiej odległości tracimy dużo wody, nie zdając sobie z tego sprawy. Odpocząć po spacerze czy wycieczce można w przytulnej kawiarni, gdzie serwuje się  kawę po turecku, a herbatę podaje się z miodem. Przed głównym daniem zawsze należy spodziewać się soczystej i chrupiącej sałatki z ogórków i pomidorów z białym serem i oliwą. Wszyscy kelnerzy noszą jasne koszule i zdawać by się mogło, że suną z tacami pośród nakrytych stolików. Po takim pozytywnym przykładzie każdemu wraca energia do pracy i entuzjazm do działania. W restauracjach można posłuchać tradycyjnej bułgarskiej muzyki, a także potańczyć w jej rytm.


Przebywając w okolicach Warny warto udać się do Burgasu, w którym turyści mogą podziwiać kolekcję ikon, a także spreparowane gatunki zwierząt i roślinności czarnomorskiej w Muzeum Historii Naturalnej.
Do stolicy regionu bardzo łatwo dostać się transportem publicznym lub samochodem. W mieście znajduje się mauzoleum Władysława Warneńczyka oraz imponująca katedra, druga pod względem wielkości cerkiew  Bułgarii. Niezapomnianą atrakcją dla miłośników przyrody, dorosłych i dzieci jest oceanarium w Muzeum Morskim.
Przyroda Bułgarii jest unikalna na skalę światową. Znajduje się tu niewystępujące nigdzie indziej  gatunki dzikiego ptactwa oraz roślin. Bujna roślinność występuje zarówno u wybrzeży Morza Czarnego jak i w głębi kraju. Przyrodę można porównywać z tą występującą w innych częściach Europy, np. jej środkowej części, jednakże w niektórych miejscach jest bujniejsza i okazalsza, zaś u wybrzeży morskich przypomina makię. Nieopodal Warny znajduje się również rezerwat Pobity Kamyni – Kamienny Las, który tworzy formy skalne przypominające kolumny. Znajdują się na nich reliefy utworzone przez skamieniałe formy roślinne. Wieczorami w kurortach gra świerszczy jest tak donosna, że słychać ją mimo muzyki klubowej z najwyższych pięter hoteli.


W słynnej Dolinie Róż usytuowanej w górnej Striamie i Tundży uprawia się kwiaty na olejek różany na obszarze 6 tysięcy hektarów. Aby otrzymać litr czystego olejku różanego potrzeba ok. 3-4 ton płatków. Na początku czerwca obchodzi się tu  Święto Róż. W wielu miejscowościach bułgarskich można kupić olejek różany w ręcznie malowanych butelkach. Tradycyjne wzory zdobienia drewnianych szkatułek zawierających  perfumy i inne kosmetyki są niezwykle misterne. Ceramika natomiast stanowi wspaniałą ozdobę każdej kuchni.

Tekst i zdjęcia: Agata Frydel

czajka-
czajka-

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.