Kalifornia5
Fot. Justyna Szczurek
Redakcja
20/11/2013

Na walizkach: Przyroda Kalifornii

Kalifornia to stan leżący na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, jedna z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajobrazowo części USA. Godzina jazdy dzieli śnieżne zaspy od upalnej Doliny Śmierci na pustyni Mojave. Z kolei, z suchego parku Mojave w niedługim czasie przenieść się można w wilgotny klimat nadmorskiego rezerwatu Redwood Nat’l Park

„Złoty Stan”

Kalifornia została odkryta przez Hiszpanów w połowie XVI wieku. Po uzyskaniu niepodległości przez Meksyk w 1821 roku, stała się prowincją tego kraju. W wyniku  przegranej wojny ze Stanami Zjednoczonymi w 1848 roku, Meksyk utracił Kalifornię na rzecz zwycięzców. Pomimo zwycięstwa, Stany Zjednoczone wypłaciły Meksykowi lekką ręką 15 mln a następnie jeszcze 10 mln dolarów za utracone tereny. Sprawę wyjaśnić może fakt, że zaraz po przejęciu Kalifornii odkryto tam ogromne pokłady złota. Wydaję się, że Amerykanie musieli wiedzieć o tym nieco wcześniej i dziwne jest, że ani Hiszpanie, ani Meksykanie nie dokonali tego odkrycia mimo administrowania regionem przez ponad 300 lat. Od momentu przejęcia Kalifornii, nastąpił gwałtowny rozwój całego regionu do czego wydatnie przyczynił się wybuch „gorączki złota”. Roczne wydobycie szlachetnego kruszcu pokryło wartość wypłaconego Meksykowi odszkodowania. Dzisiejsza Kalifornia jest trzecim co do wielkości stanem USA zamieszkałym przez 35 mln ludzi. Gdyby była samodzielnym państwem byłaby piątą potęgą przemysłową świata. Nazywana „Złotym Stanem” swe bogactwo zawdzięcza jednak nie tylko wydobyciu złota ale przede wszystkim dzięki zróżnicowanej i bardzo wydajnej produkcji rolnej oraz rozwiniętemu przemysłowi. To właśnie tu znajduje się „Krzemowa Dolinie” gdzie powstają najnowsze technologie dla przemysłu elektronicznego. Mało kto natomiast mówi o równie ważnej i bogatej Dolinie Kalifornijskiej, która jest zagłębiem rolniczym Kalifornii. Los Angeles jest drugim co do wielkości amerykańskim miastem, a Hollywood to doskonale znane, światowe centrum przemysłu filmowego. Jest położone nad zatoką San Francisco to jedno z najpiękniejszych miast USA.

Kalifornijska przyroda

To co najpiękniejsze w Kalifornii to jednak nie miasta a przepiękne i zróżnicowane krajobrazy. Do najwspanialszych  tego miejsc należy z pewnością polodowcowa dolina Yosemite z najwyższymi w USA wodospadami, spływającymi z gigantycznych, jednolitych granitowych formacji skalnych. Kalifornia jest także miejscem gdzie rosną sekwoje, drzewa uznane za największe rośliny na ziemi. Kolosy te, osiągają wysokość ponad 100 metrów i występują jeszcze sporadycznie jedynie w Brazylii i Meksyku. Ich karłowaci kuzyni spotykani w Chinach osiągają tylko 50 metrów wysokości. Inną ciekawą rośliną są rosnące na pustyni Mojave Drzewa Jozuego (Joshua Trees) charakteryzujące się niezwykle oryginalnym kształtem. Pustynia Mojave to jedno z najgorętszych miejsc w USA. Rekordy gorąca należą jednak do Doliny Śmierci będącej jednocześnie największą depresją (- 86 m) na całej Półkuli Zachodniej. Kalifornia to jeden z najbardziej górzystych stanów z głównym pasmem górskim Sierra Nevada. W górach tych znajduje się Mount Whitney (4420 m n.p.m.), który jest  najwyższym szczytem w Stanach Zjednoczonych nie uwzględniając Alaski. Wzdłuż oceanu ciągną się Góry Nadbrzeżne, których wysokość dochodzi do wysokości 3500 m n.p.m. Oprócz wspaniałych cedrowych i sekwojowych lasów obfitują one w pokłady złota, srebra, miedzi, rtęci i ołowiu. Wybrzeże Kalifornii w przeważającej części jest strome i skaliste, i dlatego wyjątkową atrakcją jest przejażdżka po słynnej drodze nr 1. poprowadzonej niezwykle urozmaiconą widokową trasą nad nadbrzeżnymi urwiskami. Mimo wyjątkowego piękna, miejsc o wspaniałym klimacie i zasobności w bogactwa naturalne, Kalifornia wcale nie jest rajem na ziemi. Ze względu na swoje położenie przy uskoku tektonicznym San Andreas zdarzają się tutaj potężne trzęsienia ziemi. Ostatnie miało miejsce w 1994 roku kiedy to częściowo zostało zniszczone San Francisco.

Tekst i zdjęcia: Justyna Szczurek

***

Justyna Szczurek - rodowita Krakowianka, włóczykij, który jest ciągle w biegu i planuje kolejne wyprawy.  Nie wyobraża sobie życia bez walizki, dobrej książki, aparatu, pisania i jedzenia. Nieustannie fotografuje otaczający ją świat i  przelewa na papier wszystko to, czego doświadcza podczas podróży. Instynkt podróżnika ponownie zaprowadził ją na inny koniec globu, tym razem do Meksyku, gdzie mieszka i pracuje. Co ją do tego pchnęło – ciekawość, miłość do TACOS i Mariachi czy może praca? Ciągle szuka odpowiedzi.  Jaki jest jej przepis na życie? Szczypta szaleństwa, intuicja, upór godny największego osła, wielki uśmiech i pozytywne myśli – tylko tyle i aż tyle.

Kalifornia5
Kalifornia5

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.