pracaikony123nowe6
Julia Krasny
29/10/2013

Kiedy założyć dziecku konto w banku?

Jeszcze nie tak dawno, chcąc nauczyć własne dziecko świadomego oszczędzania oraz zarządzania posiadanymi środkami, dorośli wypłacali im określoną kwotę w regularnych odstępach czasu, czyli tzw. kieszonkowe. W chwili obecnej coraz częściej można się spotkać z sytuacją, gdy pieniądze są przelewane bezpośrednio na konta bankowe należące do najmłodszych

Czy założenie takiego rachunku dla dziecka to dobre rozwiązanie? Kiedy jest najlepszy moment, aby takie konto założyć? Co mówią na ten temat przepisy?

Konto dla dziecka a przepisy

Prawo nie precyzuje, ile wynosi minimalna granica wieku, by dziecko mogło posiadać własny rachunek bankowy, jednak do ukończenia trzynastego roku życia nie będzie mogło korzystać z większości przywilejów posiadacza rachunku, w tym swobody dysponowania zgromadzonymi środkami. Zgodnie z obowiązującym kodeksem, dopiero po ukończeniu przez dziecko trzynastego roku życia, nabywa ono ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która upoważnia go np. do otwarcia konta w banku, oczywiście na każdą taką umowę musi zgodzić się jego opiekun prawny, którym jest najczęściej rodzic.

Co zyskuje dziecko?

Młody człowiek może w ten sposób nauczyć się odpowiedzialności za własne finanse. W przypadku ustalenia dziennego lub tygodniowego limitu wypłat, może uniknąć sytuacji, gdy zbyt szybko wyda wszystkie dostępne środki, w ten sposób uczy się gospodarności, która przyda mu się w późniejszym wieku. Jedną z zalet konta jest możliwość oszczędzania, dziecko w bardzo łatwy sposób może utrwalić nawyk gromadzenia środków. To również doskonały sposób na to, by nabyć praktyczną wiedzę na temat działania wielu produktów bankowych. Rozwój technologii sprawił, że większość operacji może być przeprowadzana nie tylko przy użyciu domowego komputera, lecz również za pomocą np. smartfona w ramach bankowości mobilnej, dzięki czemu dziecko ma nieprzerwany dostęp do swoich finansów.

Które konto wybrać?

W zasadzie takie konto nie różni się niczym specjalnym od standardowego rachunku, posiada jedynie ograniczony dostęp do niektórych produktów bankowych, takich jak np. kredyty. Jedną z jego zalet są bardzo niskie koszty utrzymania, najczęściej nie są pobierane żadne opłaty zarówno za jego prowadzenie, jak też większość przeprowadzanych transakcji. Wybierając takie konto, poza ważną kwestią, jaką są koszty prowadzenia rachunku, istotna jest też liczba dostępnych bankomatów, z których w każdym momencie będzie można podjąć gotówkę, najlepiej, gdy znajdują się one w najbliższym sąsiedztwie szkoły lub w miejscach, które najczęściej odwiedza dziecko.

Kiedy warto takie konto założyć?

Istnieje wiele przesłanek, które przemawiają za założeniem konta dla swojej pociechy. Przede wszystkim dziecko nie musi nosić przy sobie gotówki, nie istnieje więc ryzyko, że zgubi pieniądze lub zostaną mu one skradzione. Mając przy sobie kartę, w każdej chwili może dokonać niezbędnych zakupów, a w przypadku, gdy wyjeżdża na jakiekolwiek wycieczki lub jest z dala od rodziców, ci mogą niezwłocznie przekazać mu potrzebną kwotę. Z pewnością warto założyć takie konto dla dorastającego dziecka. Najlepiej dokonać tego, gdy skończy 13 lat i będzie mógł w pełni zarządzać posiadanymi środkami, oczywiście w zakresie ustalonym przez jego opiekunów. Im wcześniej młody człowiek będzie miał styczność z produktami bankowymi, tym szybciej nauczy się z nich w prawidłowy i bezpieczny sposób korzystać. Nabyte w ten sposób umiejętności, po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości, z pewnością okażą się bardzo przydatne w codziennym życiu.

pracaikony123nowe6
pracaikony123nowe6

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.