fot. 123
Dzięki niej kobiety mogą wreszcie cieszyć się seksem / fot. 123
Kalina Samek
31/10/2011

Co chcesz wiedzieć o pigułce…

… ale boisz się zapytać, czyli z kalendarza małej okrągłej tabletki, która zmieniła życie wielu kobiet i pozwoliła im cieszyć się seksem

* 1901 r. – Fizjolog Ludwig Haberland z Innsbrucku (1885–1932) wykazał, że menstruacja jest regulowana przez hormony, które są wytwarzane ośrodkowo w mózgu i obwodowo w jajnikach.

* 1919 r. – W doświadczeniach na zwierzętach Haberland odkrywa zasadę działania tabletki antykoncepcyjnej. Udaje mu się udowodnić, że przeszczepienie jajników ciężarnych samic królika, samicom nie będącym w ciąży, hamuje jajeczkowanie.

* 1923 r. – Haberland wstrzykuje wyciągi z łożyska płodnym samicom zwierząt i udaje mu się osiągnąć czasową bezpłodność.

* 1928 r. – Firma Schering wprowadza Progynon®, pierwszy preparat hormonalny dla kobiet.

* 1929 r. – Adolf Butenandt (1903–1995), biochemik, a później laureat nagrody Nobla, izoluje estron, pierwszy żeński hormon płciowy.

* 1933 r. – Firma Schering wprowadza do obrotu Proluton®, pierwszy biologiczny preparat progesteronu.

* 1934 r. – W głównym laboratorium firmy Schering AG chemicy Schwenk i Hildebrand opracowują syntezę estradiolu. Stanowi on podstawę nowoczesnych produktów do hormonoterapii. Butenandt i inni naukowcy izolują hormon płciowy progesteron (hormon ciałka żółtego) z jajników świni.

* 1936 r. – Naukowcy amerykańscy wykazują, że progesteron hamuje owulację.

* 1938 r. – Pracownicy firmy Schering Hans Inhoffen i Walter Hohlweg przechodzą do historii: opracowują etinyloestradiol, pierwszy aktywny po podaniu doustnym estrogen na świecie. Nawet dzisiaj substancja ta jest ciągle stosowana jako składnik estrogenowy niemal każdego klasycznego doustnego środka antykoncepcyjnego. Naukowcom udało się również wyprodukować pierwszy syntetyczny preparat progestagenny.

* 1942 r. – Amerykański chemik Russell Marker zbiera w Meksyku korzenie pochrzynu (Dioscorea) i wytwarza z nich czysty progesteron.

* 1944 r. – Naukowcy Bickenbach i Paulikovics z Göttingen badają zahamowanie jajeczkowania u kobiet spowodowane podaniem progesteronu.

* 1950 r. – Margaret Sanger, założycielka Amerykańskiej Federacji Planowanego Rodzicielstwa, spotyka się z biochemikiem Gregorym Pincusem. Siedemdziesięciojednoletnia Sanger przekonuje naukowca o konieczności opracowania hormonalnego środka antykoncepcyjnego i razem z filantropką Katherine McCormick zbiera sumę 50 tys. dolarów na sfinansowanie badań.

* 1951 r. – W Meksyku chemik Carl Djerassi syntetyzuje noretyndron, pierwszy syntetyczny progestagen, aktywny po podaniu doustnym.

* 1956 r. – Prof. dr Gregory Pincus, jego współpracownik dr Min Chuh Chang i dr John Rock, ginekolog z Harvardu, przeprowadzają pierwsze próby kliniczne, oceniające wpływ leczenia progesteronem na płodność. W tym samym roku Pincus z powodzeniem przeprowadza w Puerto Rico i Haiti pierwsze szeroko zakrojone badanie dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej, obejmujące 6 tys. uczestniczek.

* 1960 r. – Enovid® wytwarzany przez amerykańską firmę Searle zostaje wprowadzony na rynek Stanów Zjednoczonych jako środek antykoncepcyjny. Wydaje się, że ani teoria względności Einsteina, ani bomba atomowa, ani nawet siła komputerów i Internetu nie wpłynęły na społeczeństwo XX w. w większym stopniu niż tabletka antykoncepcyjna.

* 1961 r. – 1 czerwca 1961 r. Firma Schering AG wprowadza na rynek Republiki Federalnej Niemiec Anovlar® – pierwszy doustny środek antykoncepcyjny w Europie. Preparat ten jest dostępny wyłącznie w aptekach i wyłącznie na receptę.

* 1965 r. – Firma VEB Jenapharm oferuje Ovosiston® – pierwszy hormonalny środek antykoncepcyjny w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

* Lata 1965–1968 – Trudny początek: w pierwszych latach tabletka antykoncepcyjna stanowi w Europie temat bardzo kontrowersyjny. Zaleca się jej stosowanie wyłącznie w celu regulacji zaburzeń cyklu miesiączkowego i przepisuje wyłącznie zamężnym kobietom.

* 1968 r. – Bunty studentów i rewolucja seksualna zmieniają sytuację. Tabletka antykoncepcyjna staje się jednym z symboli zmian społecznych w świecie zachodnim. Seksualność i antykoncepcja stają po raz pierwszy przedmiotem debaty publicznej. Tabletka antykoncepcyjna staje się symbolem uwolnionej seksualności. Ludzie – szczególnie kobiety – walczą o równe prawa i organizują demonstracje. „Wolność dla pigułki” to nagłówek periodyku „Konkret” w lipcu 1968 r. Redakcja zwraca się do czytelników z prośbą o przekazanie jej adresów lekarzy, którzy są gotowi przepisywać tabletkę antykoncepcyjną niezamężnym kobietom. Odzew przerasta najśmielsze oczekiwania: redakcja zostaje po prostu zalana listami. Nie mając wcale takiego zamiaru, biuro redakcyjne czasopisma „Konkret” staje się poszukiwanym punktem kontaktowym.

* Lata 70. i 80. XX w. – Firma Schering umacnia swoją pozycję lidera wprowadzając szereg innowacyjnych produktów:
– Neogynon® zawierający nowy progestagen lewonorgestrel,
– Microlut® – pierwszą tabletkę zawierającą wyłącznie progestagen, zwaną również „minitabletką”; progestagenem był lewonorgestrel w dawce 30 µg,
– Microgynon® – pierwszy doustny środek antykoncepcyjny na świecie, który zawiera jedynie 30 µg etinyloestradiolu poza progestagenem lewonorgestrelem; wcześniejsze preparaty zawierały dawkę 50 µg,
– Sequilar® – pierwszą tabletkę dwufazową,
– Diane®-35 do leczenia trądziku i innych objawów androgenizacji u kobiet pragnących stosować doustną antykoncepcję,
– Triquilar® – pierwszy trójfazowy środek antykoncepcyjny na świecie.

* 1987 r. – Firma Schering wprowadza do obrotu Femoden®, pierwszą tabletkę zawierającą nowy progestagen – gestoden.

* Lata 90. XX w. – Pojawia się pierwszy długo działający hormonalny środek antykoncepcyjny Mirena®. Jest to system wewnątrzmaciczny zawierający lewonorgestrel, uwalniający bardzo niewielkie ilości tego progestagenu (20 µg na dobę) bezpośrednio do macicy w okresie do pięciu lat.

* Od 2000 r. do chwili obecnej – Tabletka antykoncepcyjna i inne środki antykoncepcyjne towarzyszą nam w codziennym życiu. Celem prowadzonych aktualnie prac badawczo-rozwojowych jest poprawa bezpieczeństwa, indywidualizacja terapii oraz stworzenie preparatów wykazujących dodatkowe efekty.
Dzięki właściwościom drospirenonu – progestagenu opracowanego przez firmę Bayer Schering Pharma (wówczas Schering) – doustne środki antykoncepcyjne z linii YAZ® (Yaz, Yasmin, Yasminelle) wykazują dodatkowe działania poza samą tylko antykoncepcją.
Drospirenon przeciwdziała np. indukowanemu przez estrogeny zatrzymaniu wody, które można obserwować po stosowaniu innych doustnych środków antykoncepcyjnych.

* 2009 r. – Dzięki preparatowi Qlaira® firma Bayer Schering Pharma dokonała następnego istotnego kroku naprzód w rozwoju doustnej antykoncepcji. Dzięki połączeniu walerianianu estradiolu z dienogestem, stosowanemu według wyjątkowego schematu dawkowania, preparat ten stanowi pierwszy z nowej grupy doustnych środków antykoncepcyjnych, który dostarcza kobiecie estradiol, estrogen równoważny temu, który jest produkowany przez jej organizm.

fot. 123
fot. 123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. ag_1408 29/11/2012 12:31

    CytujSkomentuj

    Nie wiem jak można się truć tymi tabletkami…Proponowałabym już metody mechaniczne…Ja używam cyclotestu do metody objawowo-termicznej. Antykoncepcja tak samo skuteczna jak tabletki a przynajmniej zdrowa.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.