Czy tabletka dzień po jest szkodliwa? Jak wpływa na organizm?
Ela Prochowicz
07/02/2023

Czy tabletka dzień po jest szkodliwa? Jak wpływa na organizm?

Gdy dojdzie do współżycia o wysokim ryzyku zajścia w ciążę, może pomóc przyjęta w porę tabletka „dzień po”, czyli pigułka awaryjna.

Czy jednak stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest dla kobiety bezpieczne? W jaki sposób działają tabletki „dzień po” i jak wpływają na organizm kobiety? Co należy wiedzieć, zanim pacjentka przyjmie pigułkę „po”?

Czym są tabletki „dzień po” i kiedy się je stosuje?

Tabletki „dzień po” to antykoncepcja ratunkowa, którą stosuje się w sytuacjach awaryjnych o wysokim ryzyku zajścia w ciążę. Nie jest to podstawowa metoda zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, jednak może być pomocna, gdy inne metody zawiodą lub nie zostaną wyjątkowo zastosowane. Antykoncepcja awaryjna posiada nie tylko wskazania, ale i przeciwwskazania, których obecność należy wykluczyć, zanim pacjentka przyjmie pigułkę. Z tego powodu stosowanie antykoncepcji awaryjnej dopuszczalne jest jedynie po wcześniejszym kontakcie z lekarzem.

W Polsce tabletka „dzień po stosunku” wydawana jest wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza, jednak może być to też recepta wystawiona online przez lekarza. Taka możliwość istnieje na przykład tutaj: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/.

W czasie konsultacji zdalnych lekarz sprawdzi, czy u pacjentki nie ma przeciwwskazań do przyjęcia tabletki „dzień po”, a karmienie piersią dla przykładu do nich nie należy. Lekarz w przypadku braku wątpliwości wystawi pacjentce e-receptę niezwłocznie (nawet w 5 minut), co jest bardzo ważne, jeśli pacjentka obawia się, czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać. Im szybciej od ryzykownego stosunku kobieta połknie pigułkę „po”, tym większa szansa, że skutecznie zadziała.

Jak działają tabletki „dzień po” i czy są szkodliwe?

W Polsce dostępne są dwa preparaty zaliczane do antykoncepcji awaryjnej – różnią się substancjami czynnymi i mechanizmami działania. Oba jednak przede wszystkim mają opóźniać/ hamować owulację i nie wykazują działania wczesnoporonnego w przypadku ciąży już istniejącej. Po przyjęciu antykoncepcja awaryjna ingeruje zatem w cykl menstruacyjny, przyczyniając się do tego, że jajeczkowanie nastąpi później. Stosowana rozważnie i w wyjątkowych sytuacjach nie powinna mieć wpływu na cykle kolejne.

Tabletek dzień „po” nie powinno się przyjmować częściej niż 1 raz w cyklu i nie mogą być stosowane jako podstawowa metoda antykoncepcji. Nie mogą być też przyjmowane, jeśli istnieją do tego przeciwwskazania. Przykładem może być nadwrażliwość na choć jeden ze składników pigułki bądź istniejąca już ciąża. Przed wystawieniem e-recepty lekarz upewnia się, czy w danym przypadku lek można stosować bezpiecznie – z tego względu należy szczerze odpowiadać na pytania w wywiadzie medycznym. Stosowanie jakiegokolwiek leku wbrew przeciwwskazaniom lub niezgodnie z zaleceniami lekarza, lub zawartymi w ulotce może być szkodliwe bądź niebezpieczne.

Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej – na co należy się przygotować?

Każdy lek, w tym również tabletka „dzień po”, może mieć zarówno działania pożądane, jak i niepożądane. Antykoncepcja awaryjna może przyczyniać się między innymi do opóźnienia lub przyspieszenia miesiączki. Może wpłynąć na intensywność krwawienia oraz jego czas. Do skutków ubocznych tabletek „dzień po” zaliczają się też nudności i wymioty, a oprócz tego wahania nastrojów czy dyskomfort w okolicy podbrzusza. Pozostałe skutki uboczne poszczególnych tabletek „po” (nieco inne są w przypadku obu dostępnych na rynku preparatów) sprawdzić można zawsze w ulotce dołączonej do opakowania.

Niektóre ze skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej mogą przypominać objawy wczesnej ciąży. Jeśli wystąpią, a dodatkowo miesiączka nie pojawi się na czas, najlepiej wykonać test ciążowy. Tabletki „po” mają bowiem wysoką skuteczność działania, ale nie chronią przed ciążą w 100%.

źródło: materiał zewnętrzny Partnera

Czy tabletka dzień po jest szkodliwa? Jak wpływa na organizm?
Czy tabletka dzień po jest szkodliwa? Jak wpływa na organizm?

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.