Zachowanie mężczyzn, gdy pojawią się pierwsze problemy z erekcją, często bywa irracjonalne. Pojawia się zaprzeczanie istnieniu problemu, lekceważenie go, unikanie stosunków płciowych. Spada, czasem do zera, częstotliwość zbliżeń z partnerką. Pojawiają się pierwsze uniki: mężczyzna idzie spać później (lub wcześniej) niż partnerka, nagle przybywa mu pilnej pracy. Pogłębia się frustracja – jest w gorszym nastroju, podenerwowany. Problem z potencja odbija się także na kobiecie. U niej też narasta frustracja, rodzą się podejrzenia.
Konsekwencją zaburzeń seksualnych u mężczyzn z zaburzeniami erekcji jest obniżona jakość życia, co ma negatywny wpływ na całokształt związku. Cierpienie psychiczne, spowodowane zaburzeniami erekcji, może być dotkliwsze niż problemy fizyczne związane z przewlekłą chorobą.
Profesor Izdebski przeprowadził badania zaburzeń erekcji w grupie wiekowej mężczyzn do 49 roku życia. Badania porównywały dwie grupy mężczyzn: z problemami z erekcją i nie mających takich problemów.
Z badań wynika, że mężczyźni z problemami z erekcją niżej niż mężczyźni nie mający problemów oceniają zadowolenie z życia seksualnego (20,2 proc., 33,2 proc.), zadowolenie z relacji z partnerką (22,7 proc., 33,7 proc.), pewność, że mogą osiągnąć i utrzymać erekcję (9,1 proc., 26,7 proc.)
Mężczyźni z problemami z erekcją częściej niż mężczyźni nie mający problemów:
- szukają informacji o seksie w Internecie (60,7 proc., 46,6 proc.)
– oglądają materiały pornograficzne w Internecie (41,2 proc., 25,4 proc.)
– deklarują aktywność masturbacyjną (40,6 proc., 23,5 proc.)
– podają wyższą średnią liczbę partnerów seksualnych (10,0 proc., 5,9 proc.)
– współżyją po alkoholu (11,8 proc., 3,2 proc.)
– zdradzili partnerkę (41,0 proc., 26,3 proc.)
– wielokrotnie odczuwają napięcie seksualne (46,4 proc., 28,2 proc.)
Z badań prof. Z. Izdebskiego wynika również, że blisko 60 proc. badanych nic nie zrobiło w związku z wystąpieniem problemu seksualnego, a 92 proc. Polaków w grupie wiekowej 15-49 lat w ogóle unika konsultacji z fachowcami (lekarzami, psychologami, psychiatrami).
- Przyczyn pierwszych problemów z potencją jest wiele, można starać się im zapobiegać - przede wszystkim dbając o siebie i – na każdym etapie życia – odpowiednio wspierać swój organizm. Trzeba jasno postawić problem i szukać rozwiązania adekwatnego do problemu – konkluduje prof. Zbigniew Izdebski.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.