prostytutkaikona
Dagna Starowieyska
25/07/2012

Jak pracują prostytutki

Zarobków i sytuacji społecznej męskich prostytutek nikt jeszcze w Polsce nie zbadał. Zbadano za to zarobki i sytuację kobiet. Statystyczna żeńska prostytutka w Polsce nie ma partnera, jest 25-letnią panną ze średnim wykształceniem i „obsługuje” średnio 15 klientów tygodniowo. Z badań śląskich naukowców wynika, że prawie połowa z prostytutek ma stałego partnera. 36 proc. wierzy, że będzie z obecnym towarzyszem do końca życia

Ciekawy jest nie tylko wynik, ale i sam sposób przeprowadzenia badań. Naukowcy przygotowali ankiety, które przekazywali prostytutkom za pośrednictwem sutenerów. Jak mówią psychologowie, reakcje na prośbę o przekazanie ankiet były różne. Niektórzy grzecznie odmawiali, inni zgodzili się pomóc. – Najtrudniej było dostać się do pierwszej agencji, z kolejnymi było łatwiej – mówią.
Kobiety miały od 20 do 31 lat, inicjację seksualną przeżyły mając od 13 do 21 lat, co daje niższą średnią, niż w przypadku całej populacji Polek. Obsługują od 5 do 40 klientów tygodniowo. 74 proc. badanych to panny, 13 proc. wdowy i 13 proc. osoby rozwiedzione. Średnim wykształceniem legitymowało się 56 proc. badanych pań, niepełnym średnim – 13 proc., podstawowym – 25 proc., a zawodowym – 6 proc.

Prostytutki w związku
Prawie połowa ma stałego partnera, a 36 proc. wierzy, że będzie z nim do końca życia. Większość ankietowanych kobiet nie jest jednak gotowa przyznać się partnerowi do prostytucji. Najczęściej wybierają prostytucję jak sposób podniesienia swojego statusu społecznego. Nie zawsze jednak decydują się na seks za pieniądze za ubóstwa. Połowa z przepytanych kobiet twierdzi, że jest wierząca, ale niepraktykująca, co trzeci jest niewierząca, co piąta przyznaje, że chodzi do kościoła. Gdyby którejkolwiek przytrafiła się ciąża z klientem – niemal wszystkie by ją usunęły.
Zespół pod kierownictwem ginekolog i seksuolog prof. Violetty Skrzypulec bada socjoekonomiczny, demograficzny i seksuologiczny profil kobiety uprawiającej prostytucję. – Mamy nadzieję, że badania te przyczynią się do zapewnienia tym kobietom lepszej opieki medycznej oraz pomogą w zwalczeniu wielu stereotypów na temat osób wykonujących ten zawód, jak przekonanie, że parają się nim wyłącznie osoby z marginesu społecznego – przekonuje psycholog dr Robert Kowalczyk.

prostytutkaikona
prostytutkaikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.