Najnowsze badanie przeprowadzone przez GFK dla Bayer Schering Pharma pokazuje, że średni wiek inicjacji seksualnej kobiet w Polsce to 19 lat. W Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Czechach średni wiek, w którym kobiety zaczynają współżyć to 17 lat. Najpóźniej inicjację seksualną przechodzą Turczynki – średni wiek to 20.5 roku. Średni wynik zbiorczy dla mieszkanek Europy daje wiek 18 lat, jako ten, w którym odbyły „pierwszy raz”.
Jednak liczba żywych urodzeń wśród kobiet poniżej 19 lat jest dość wysoka – w 2008 roku wyniosła ponad 21 tys. Tak duża liczba przedwczesnych ciąż jest wynikiem zbyt małej wiedzy na temat antykoncepcji.
– Najlepszy wiek do rozpoczęcia współżycia zależy od dojrzałości danej osoby – mówi dr Małgorzata Bińkowska, ginekolog, endokrynolog – Decydując się na pierwszy stosunek seksualny należy zastanowić się przede wszystkim nad bezpieczeństwem i zastosować dopasowaną do potrzeb i skuteczną metodę antykoncepcji.
W Polsce najbardziej popularną metodą pierwszej antykoncepcji również jest prezerwatywa – wybrało ją 56 proc. badanych (GFK dla BSP, Pan European FC Study listopad-grudzień 2009). Pigułkę stosowało zaś 21 proc. respondentek.
- Warto dokładnie przemyśleć decyzję o pierwszym stosunku seksualnym. To ważny moment w naszym życiu, dlatego powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować – doradza młodym ludziom Bianca-Beata Kotoro, psycholog, psychoseksuolog, psychoterapeuta. – Pozwoli to uniknąć zbędnego stresu i zapewnić właściwe zabezpieczenie.
Jak pokazują doświadczenia przedstawicieli portalu oniona.info – organizatora programu „Świadoma szkoła”, młodzi ludzie szukają rzetelnych źródeł wiedzy na temat antykoncepcji i „pierwszego razu”. Podczas warsztatów wśród najczęściej zadawanych pytań znalazły się m.in.: jaką metodę antykoncepcji wybrać przy pierwszym stosunku, czy przed pierwszym razem powinnam udać się do ginekologa, jak przygotować się do pierwszego współżycia?
Anna Konopka z Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON, która na co dzień odpowiada na pytania młodych ludzi o to, jak przygotować się do pierwszego razu, doradza, by spokojnie ten temat przemyśleć i porozmawiać z partnerem o wzajemnych oczekiwaniach i antykoncepcji. W przygotowaniu do pierwszego stosunku z pewnością pomoże także konsultacja z lekarzem.
CytujSkomentuj
Myślę, że młodych ludzi którzy rzeczywiście planują swój „pierwszy raz” jest niewielki procent. U zdecydowanej większości dzieje się to na tak zwanego spontana. Nie podchodzi się dziś do tej sprawy całkiem poważnie. Przestało to być traktowane jako coś magicznego i niepowtarzalnego. W zamian za to, mamy zabawy gimnazjalistów w „słoneczko”. Oczywiście nie generalizuję i wierzę w jakiś % osób, które widzą w tym magię i jednocześnie robią to z głową.