fot. 123
Zdecydowałabyś się na zamrożenie komórki jajowej?
Anna Chodacka
19/05/2011

Zamrożona płodność

Kobiety czekają z urodzeniem dziecka coraz dłużej. Czasem zajście w ciążę uniemożliwia im choroba nowotworowa. Czy lekiem na całe zło jest możliwość zamrażania i przechowywania komórek jajowych?

- Już niedługo nieodwracalnie przestanę być dwudziestokilkulatką. Ja i moje rówieśniczki z różnych powodów nie mamy jeszcze dzieci. Ja, mężatka z czteroletnim letnim stażem, bo zajęta byłam robieniem kariery i wciąż mam pełno niezrealizowanych planów, moja przyjaciółka po trzech nieudanych związkach i zerwanych zaręczynach na razie chce odpocząć od mężczyzn, koleżanka ze studiów późno znalazła miłość swojego życia. Planują ślub w przyszłym roku – mówi Sylwia, która zbliża się do 30 roku życia.

- Średni wiek kobiety rodzącej pierwsze dziecko w 1970 roku wynosił ok. 21 lat natomiast w 2005 roku 25 lat – przytacza statystyki dr Inga Ludwin, z centrum konsultacyjnego Ludwin & Ludwin Ginekologia. Wśród przyczyn odkładania macierzyństwa lekarka wymienia: wzrost zainteresowania kobiet edukacją i rozwojem kariery zawodowej, zawieranie małżeństw w późniejszym wieku ale i wzrost ilości rozwodów, rozpowszechnienie coraz bardziej skutecznych i bezpiecznych metod antykoncepcji, ale i łatwiejszy dostęp do poradnictwa
zajmującego się planowaniem rodziny. Nie bez znaczenia są też choroby nowotworowe, których ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Często kosztem wyleczenia choroby nowotworowej jest niemożność zajścia w ciążę.

Pobranie, przechowywanie i użycie w odpowiednim momencie komórek jajowych wydaje się idealnym wręcz rozwiązanie dla singielek czekających na odpowiedniego partnera, mężatek rozwijających karierę zawodową i odkładających macierzyństwo, czy tych kobiet, którym udało się zwalczyć chorobę nowotworową. Czy jest to aż tak proste?

- Główne wskazanie medyczne do zamrażania komórek jajowych obejmuje kobiety z chorobami onkologicznymi, których chemio lub radioterapia może nieodwracalnie uszkodzić jajniki – mówi dr Tomasz Rokicki, ginekolog, specjalista leczenia niepłodności, z kliniki InviMed w Warszawie. – Pacjentki te po kilku latach, po wyleczeniu (zwykle ok. 5-6 ) mogą przystąpić do wykorzystania swoich komórek jajowych. W tej grupie są również kobiety w wieku powyżej 40 roku życia leczone nieskutecznie z powodu niepłodności – dodaje Rokicki.

Specjalista z kliniki InviMed dodaje też, że samotna kobieta może obecnie rozważyć decyzję o zamrożeniu własnych komórek jajowych w celu ich ewentualnego późniejszego wykorzystania również przez siebie. Nazwano to procedurą zamrażania komórek jajowych ze wskazań socjalnych.


Całość materiału znajduje się w najnowszym wydaniu EksMagazynu.
W czwartym już numerze dwumiesięcznika EksMagazyn: Przemysław Skowron z RMF FM – najseksowniejszy głos w Polsce o pasji radiowca, Monika Richardson o starzeniu się na oczach milionów widzów, Małgorzata Dudek o „przebieraniu się gwiazd”, Tim Roth – światowej sławy aktor o pracy z Quentinem Tarantino oraz Leszek Stanek – młody aktor i tancerz w podwójnej roli: jako bohater rozbieranej sesji inspirowanej filmem „Taksówkarz” i jako teatralny obserwator kobiet – zdradzający, co w pracy i życiu fascynuje go najbardziej. A poza tym? Raport „Nadzy w sieci” o seksualnym ekshibicjonizmie Polaków, reportaż oparty na historiach zasłyszanych w taksówkach, materiał o życiu seksualnym w starożytności, wyprawa na Sycylię, operacje plastyczne intymnych części ciała, materiał o „zamrażaniu płodności” i wiele innych EKScytujących tematów. Do kupienia w Empikach we wszystkich miastach wojewódzkich oraz, jako e-wydanie – tutaj.

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.