Podaje się, że Joanna urodziła się w 814 lub 818 roku. Swój rzekomy pontyfikat miała sprawować od roku 855 jako Jan VIII. Podstawową wiedzą, jaką posługują się przytaczający postać Joanny, są zapiski kronikarza Marcina z Opawy. Joanna miała być Angielką, ale pochodzącą niemieckiej Moguncji.
Legenda, albo jak kto woli, prawdziwa historia o Joannie, zainspirowała twórców filmowych. W 1972 roku powstał pierwszy film ilustrujący legendę kobiety – papieża, brytyjski „Pope Joan”, który jednak nie zebrał dobrych recenzji. Najnowsze dzieło o rzekomym żeńskim papieżu pochodzi z 2009 roku i jest międzynarodową produkcją. Film „Joanna Papieżyca”, został zrealizowany na podstawie powieści Donny Woolfolk Cross („Papieżyca Joanna”), która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Książnica.
Film przedstawia życie Joanny (źródła podają, że mogła jeszcze mieć na imię Agnieszka lub Filiberta – przyp. red.) z wielką dokładnością. Począwszy do dzieciństwa w domu, w którym mądra dziewczynka nie jest mile widziana, przez ojca, który dla kobiet widzi tylko jedną drogę, przez edukację, służbę w zakonie, sprawowanie funkcji kardynała, aż po tron papieski i tragiczny koniec, podczas porodu w trakcie procesji. W rolę Joanny wcieliła się niemiecka aktorka Joanna Wokalek. Posłużmy się zatem historią filmową, aby prześledzić życie Joanny.
Urodzona w głębokim średniowieczu dziewczynka była traktowana przez ojca tak, jak matka i wszystkie kobiety. Była gorszym gatunkiem i choć wyraźnie mądrzejsza od brata, nie miała szans na naukę, tylko z powodu swojej płci. Katolicki nauczyciel, który początkowo odwiedza brata Joanny, aby udzielić mu korepetycji, dostrzega intelekt i zdolności dziewczynki i, pomimo sprzeciwu jej ojca, wysyła wraz z bratem na nauki. Joanna w szkole znosi upokorzenia ze strony katolickich mnichów, którzy uczą dzieci. Mimo, że jest najlepsza w klasie i tak często spotyka ją kara, np. ma sobie wylać na głowę atrament i przejść pośród wszystkich uczniów.
Historię Joanny Papieżycy znajdziecie a najnowszym, VI numerze EksMagazynu – dostępny jest w Empikach w całej Polsce oraz w elektronicznym wydaniu tutaj.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.