Wielu naukowców różnych dziedzin stara się wykazać, co i w jaki sposób wpływa na płodność kobiet. Biolodzy, a nawet antropolodzy głowią się nad tym już od dłuższego czasu i wcale nie zamierzają przestawać. W ich szeregach znajdują się również Polacy, którzy sukcesywnie dowodzą swoich racji.
Praca naszych naukowców zaowocowała już kilkoma ważnymi obserwacjami. Kilka lat temu badacze z Polskiej Akademii Nauk, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazali na przykład, że temperament ma znaczenie, gdy chcemy zajść w ciążę. Tym samym, jako pierwsi na świecie dokładnie wykazali, że jest on związany z z poziomami hormonów reprodukcyjnych w cyklu menstruacyjnym.
Z tych analiz wynika, że jeżeli kobieta jest aktywna, wytrzymała i wykazuje się większą równowagą psychiczną, a także odpornością na stres to poziom estradiolu jest dwukrotnie wyższy niż u kobiet, u których nie zauważa się tych cech. Jak wykazali badacze, kobiecy typ sangwinika cechuje wyższe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Sangwiniczki mają też lepszy profil progesteronu niż melancholiczki, bardziej sprzyjający zagnieżdżeniu zarodka w przypadku zapłodnienia.
To spostrzeżenie tłumaczyłoby również, dlaczego nie zawsze skuteczne są zabiegi in vitro. W tych przypadkach, po dokładnie przeprowadzonych badaniach, zamiast farmakoterapii lepsze będzie zastosowanie zabiegów psychologicznych. Takich, które pozwolą m.in. na redukcję stresu. Znane są przypadki pozytywnych skutków zastosowania np. terapii poznawczo-behawioralnej.
Temperament wpływa na reakcję stresową, a głównym przedmiotem przeprowadzonych badań jest właśnie wpływ stresu psychospołecznego na funkcje reprodukcyjne kobiet. Zbadanie efektów stresu nie byłoby możliwe bez zbadania temperamentu, a co za tym idzie indywidualnych różnic w reaktywności na stres.
Badania przeprowadzono na grupie 150 kobiet w wieku reprodukcyjnym (25-35 lat). Panie codziennie przez jeden cały cykl menstruacyjny pobierały próbki moczu, których analiza pozwoliła na określenie poziomu hormonów reprodukcyjnych – estradiolu i progesteronu. Uczestniczki badania wypełniały kwestionariusze lęku, stresu i temperamentu oraz kwestionariusze stylu życia dotyczące stosowanej diety i aktywności fizycznej. Badane zostały również dokładnie zmierzone i zważone. Na podstawie wyników badań kwestionariuszowych naukowcy wyróżnili grupy temperamentalne odpowiadające popularnym typom temperamentu – sangwinikowi i melancholikowi.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.