praca_ikona_28
Kalina Samek
03/11/2015

Domowy budżet. Cz. 1

O tym, jak oszczędzać efektywnie, mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes zarządu Futuro Finance, firmy zajmującej się doradztwem finansowym

Jest wiele możliwości i zasad efektywnego oszczędzania. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy ze sposobów sprawdzi się w każdym przypadku, gdyż do oszczędzania musimy podejść indywidualnie. Najlepiej wyznaczyć sobie konkretny cel, na który odkładamy pieniądze. Wyzwoli to w nas większą motywację do działania.

Żeby oszczędzać potrzebujemy oczywiście możliwości i środków ku temu. Można postarać się o alternatywne źródło dochodu, jednak najskuteczniejsze będzie ograniczenie wydatków. Przede wszystkim trzeba je podzielić na kategorie. Opłaty stałe (rachunki), zakupy, rozrywka, itp. Wiadomo, że tych pierwszych tak łatwo nie uda się obniżyć. Najlepiej sprawdzić, na którą z kategorii wydajemy wydajemy najwięcej. Zorientujemy się dzięki temu, gdzie szukać oszczędności.

Pamiętajmy, że kupowanie „drobiazgów” bardzo obciąża budżet. Gdybyśmy codziennie zrezygnowali z jakiejś zachcianki kosztującej chociażby 2 zł i wrzucali je do skarbonki, po miesiącu mielibyśmy już 60, a po roku 720zł! Oczywiście nie chodzi o to, żeby sobie wszystkiego odmawiać. Po prostu należy rozsądnie podejść do kwestii codziennych zakupów. Każdy produkt powinien być nam niezbędny, a jeśli możemy się bez niego spokojnie obyć, to po co wydawać pieniądze? Na wszystkie kategorie wydatków powinno się wyznaczyć określoną kwotę i starać się jej nie przekraczać. Dotyczy do zwłaszcza rozrywek. Dzięki temu, co miesiąc będzie można pewną sumę odłożyć.

Oczywiście zaoszczędzone pieniądze można odkładać „do skarpety”, ale znacznie bardziej efektywne będzie skorzystanie z usług banku lub funduszu inwestycyjnego. Oferują one lokaty, konta oszczędnościowe czy Plany Systematycznego Oszczędzania (PSO).

praca_ikona_28
praca_ikona_28

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 03/01/2019 21:53

    CytujSkomentuj

    Bardzo przydatny wpis, już szukam kolejnych – mam nadzieję, że są. Ja raczej staram się żyć racjonalnie pod kątem wydatków, priorytetowo traktując rachunki, sprawy domu itd a potem dopiero pozwalając sobie na coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.