Uważa się, że w gry gra większość mężczyzn. Nie jest to do końca prawda. Można odnieść takie mylne wrażenie po przejrzeniu forów dyskusyjnych poświęconych grom, jednak badania socjologiczne pokazują, że w gry komputerowe gra mniej więcej tyle samo kobiet co mężczyzn.
Różnica polega tylko na rodzaju gier. Kobiety grają w większości w gry interaktywne, mężczyźni wolą te bardziej agresywne i dotyczące sportu. Wiek graczy jest różny. Głównie są to ludzie młodzi, zwłaszcza młodzież szkolna, ale też równie silną grupę stanowią osoby między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Gra także coraz więcej dzieci.
Jest to spowodowane rozwojem gier edukacyjnych i dydaktycznych, a także tych o dość niskim poziomie trudności. Jeśli chodzi o rynek w Polsce to szacuje się, że gra u nas około siedmiu milionów osób. W przeliczeniu można wskazać, że gry komputerowe cieszą się zainteresowaniem co piątego obywatela naszego kraju.
Według badaczy zajmujących się socjologią i kulturą, podstawową funkcją kultury masowej jest eskapizm. Oznacza to, że wytwory kultury masowej, takie jak książki, filmy, komiksy, obrazy czy muzyka pozwalają nam oderwać się od szarej, otaczającej nas codzienności i zanurzają w całkiem inną rzeczywistość. Jest to rzeczywistość zupełnie fikcyjna, odpowiadająca najczęściej naszym pragnieniom i naszej wyobraźni.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.