SY-24
Karol Pisarski
28/05/2024

Najwięcej wypadków jest w czasie deszczu i burz?

Okazuje się, że do największej liczby wypadków drogowych dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych!

To MIT! Badania Instytutu Transportu Samochodowego, w tym dane z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS jednoznacznie dowodzą, że do największej liczby wypadków drogowych dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych, przypadających na miesiące, kiedy jest ciepło a dzień długi.

„Wówczas kierowcy mają skłonność do szybkiej i brawurowej jazdy” – tłumaczy Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego (ITS).

Ponieważ jednak wcale nierzadko wypadki zdarzają się również z powodu złych warunków panujących na drodze, np. w czasie letnich burz, w czasie których dochodzi do obfitych opadów deszczu, a czasem także gradu oraz gwałtownych porywów wiatru, ITS przypomina jak należy się zachować na drodze właśnie w czasie burzy.

Oto najważniejsze rady ekspertów na ten temat:

  • Widząc nadciągającą burzę jak najszybciej zjedź z drogi i poszukaj bezpiecznego parkingu – z dala od drzew i wysokich, stalowych konstrukcji (przy trasie najlepszym schronieniem będzie zadaszona stacja paliw, a w mieście np. parking wielopoziomowy).
  • Zatrzymywanie się na poboczu ruchliwej drogi i włączanie świateł awaryjnych nie jest najlepszym pomysłem! W warunkach słabej widoczności wiąże się z tym ryzyko spowodowania karambolu (najechania przez inne pojazdy jadące z tyłu).
  • Parkując pojazd unikaj naturalnych zagłębień terenu – by nie został zalany lub porwany przez wezbraną wodę.
  • Jeśli w pobliżu postoju nie ma bezpiecznego schronienia dla kierowcy i pasażerów, to najlepiej pozostać w aucie, bowiem nawet jeśli piorun uderzy w karoserię, to zagrożenie dla osób znajdujących się w środku jest znikome. Karoseria działa wówczas jak tzw. klatka Faradaya, chroniąc osoby będące w aucie przed polem elektrostatycznym (wyładowanie atmosferyczne dosłownie „spływa” po metalowej karoserii do ziemi).
  • Jeśli nie masz możliwości zatrzymania pojazdu i musisz kontynuować jazdę w trakcie burzy – zachowaj szczególną ostrożność: zwolnij i zwiększ dystans przed jadącym z przodu pojazdem. Pamiętaj, że ulewny deszcz wydłuża drogę hamowania, powoduje parowanie szyb i znacznie ogranicza widoczność (zwłaszcza gdy poruszamy się za pojazdami o dużych gabarytach).
  • Nie wjeżdżaj, zwłaszcza raptownie, w głębokie kałuże, czyli takie, które sięgają co najmniej dolnej krawędzi drzwi. Takie zachowanie niesie ze sobą poważne ryzyko awarii auta – jego elektroniki i silnika. Ponadto, w efekcie może dojść również do tzw. aquaplanningu (braku przyczepności opony z podłożem) i utraty stabilności pojazdu.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródło: Komunikat prasowy Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) pt. „Jazda podczas burzy – o czym warto pamiętać, gdy na drodze spotka nas nawałnica?”

SY-24
SY-24

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Sebastian 31/05/2021 14:05

    CytujSkomentuj

    To prawda, wystarczy, że zacznie padać nawet niewielki deszcz, a człowiek wyjeżdżając na miasto już wie, że będzie jechał co najmniej dwa razy dłużej. Ludzie przy niewielkich zmianach warunków atmosferycznych tracą głowę i wszelkie umiejętniści prowadzenia poajzdów, dramat!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.