ikona1234dziecko
Kalina Samek
02/07/2019

Jak rozmawiać z dzieckiem o problemach? Polacy nie wiedzą

Aż 73 proc. rodziców przyznaje z przekonaniem, że zdarza im się kłócić przy dziecku, a ponad połowa krytykuje przy nim swą drugą połowę. 1/3 ankietowanych czasami dzieli się z najmłodszymi swoimi problemami zawodowymi. Niemal tyle samo osób potwierdziło, że zdarza im się rozładowywać negatywne emocje podczas rozmowy z dziećmi. 88 proc. respondentów jest pewnych, że nie winią dziecka za swoje porażki.

Z analizy wyników wiemy, że dorośli nie do końca rozumieją, przed jakimi tematami powinni chronić swoje dzieci. Wahają się także, o jakich problemach mogą z nimi rozmawiać i czy należy chronić je przed negatywnymi emocjami. Co ciekawe 51 proc. rodziców przyznaje, że  konsultuje z dzieckiem swoje problemy, a 77 proc. traktuje swoją pociechę jak przyjaciela. Warto podkreślić, że dwa powyższe zagadnienia uzyskały średni czas reakcji, co oznacza, że postawa rodziców w tych obszarach nie jest ugruntowana.

– Dylemat, czy mówić dziecku o pewnych problemach, dotyczy wielu rodziców. Warto zwrócić uwagę, by informacje podawane maluchowi, były dostosowane do poziomu jego wiedzy i umiejętności językowych. Pozostaje też podstawowe pytanie: “Czy moje dziecko, musi o tym wiedzieć?” – mówi Małgorzata Ohme, psycholog i Redaktor Naczelna Onet Lifestyle. – Jeśli już musimy powiedzieć maluchowi o problemach, które wydają nam się dla niego trudne, to pamiętajmy, aby zadbać o sprzyjające warunki do rozmowy, a podczas niej mówić prostym i zrozumiałym językiem dopasowanym do wieku.

Niski poziom pewności postawy odnotowano przy pytaniu dotyczącym omawiania z dzieckiem problemów w związku. Aż 88 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zdarza im się zwierzać dziecku w tym zakresie. Czas reakcji  wskazuje jednak, że w rzeczywistości może być całkiem inaczej. Podobny rezultat uzyskano w kwestii dotyczącej rozmawiania przy najmłodszych o kłótni z partnerem.

Problemy dorosłych to ciężar dla dzieci

Badanie zostało zrealizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Problemy dorosłych, to ciężar dla dzieci”. - Celem kampanii prowadzonej przez SOS Wioski Dziecięce wspólnie z portalem onet.pl jest wzbudzenie w dorosłych refleksji, by nie obciążali dzieci swoimi problemami, a w razie poważnego kryzysu w rodzinie poprosili o pomoc specjalistów. Mogą ją otrzymać w ramach Programu „SOS Rodzinie” – mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Źródło: Newsrm.tv

ikona1234dziecko
ikona1234dziecko

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.