Za każdym sukcesem człowieka stoi wiele różnych czynników. Jednym z nich są relacje z najbliższymi. Bez nich nie byłoby mowy o tym konkretnym geniuszu, który znany jest nam z gazet czy książek. Te wzajemne powiązania postanowił przeanalizować Joshua Wolf Shenk, czego owocem jest książka „Siła duetów. W poszukiwaniu istoty innowacji w twórczych tandemach”.
Biorąc pod uwagę życiorysy najbardziej znanych osób w historii i dogłębnie je analizując można zauważyć, że obok każdej z gwiazd znajduje się ktoś jeszcze. Ktoś, kto ma niewątpliwy wpływ na jej życie. Wystarczy poznać relacje choćby dwóch Beatlesów, Johna Lennona i Paula McCartneya. Poza nimi, w książce znaleźć można również przykłady dwojga performerów – Mariny Abramović i Ulaya, naukowców Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie, a także malarza Vincenta van Gogha oraz jego brata i mentora Theo. Poza tymi parami znajdujemy jeszcze wiele innych, które są potwierdzeniem tego, że dzięki współpracy można sporo osiągnąć. Shenk zwraca uwagę, że w skład różnych duetów mogą wchodzić zarówno kochankowie, rodzeństwo, współpracownicy jak i partnerzy biznesowi. Każdy z nas tworzy w swoim życiu wiele takich duetów.
„Diada jest (…) najpłynniejszą i najelastyczniejszą formą relacji. Dwie osoby mogą niemal z marszu stworzyć własną społeczność. Jeżeli dodamy do tego jedną lub więcej osób, sytuacja staje się bardziej stabilna, lecz stabilność wraz z usztywnianiem się ról i władzy może dławić twórczość” pisze Shenk. Próbuje on opisywane przez siebie pary uporządkować i rozbić na składowe. Pokazuje, jakie typy związków występują w społeczeństwie i co one dają każdemu z partnerów. Autor chce też zrozumieć, od czego zależy dynamika związków, czego w związkach szukamy i jakie fazy może mieć relacja między dwojgiem ludzi. Powołuje się też na badania naukowe i przywołuje swoje rozmowy z psychologami na temat związków.
Książkę „Sił duetów” trudno jednoznacznie zakwalifikować. Stanowi ona bowiem połączenie biografii kilkunastu znanych z historii duetów i popularnonaukowej opowieści o funkcjonowaniu par w społeczeństwie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
CytujSkomentuj
Super tekst. Wiadomo nie od dziś, że wsparcie drugiej osoby, nie tylko w związku, jest kluczowe. I gdy partner/ka wspiera, to mimo własnej świadomości że jestesmy świetni, miło gdy mówi to też osoba bliska sercu.