Przez cztery tygodnie ratownicy i lekarze będą wspierać służbę zdrowia w Ugandzie, która dziś toczy nierówną walkę z COVID-19 i jej zaraźliwymi wariantami.
- Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM rozpoczyna nową misję w Ugandzie
- To odpowiedź na gwałtownie zwiększającą się liczbę zachorowań i zgonów na całym kontynencie przez zaraźliwy wariant COVID-19
- Tylko w Ugandzie wg danych WHO aż 66 % poważnych chorób osób poniżej 45 roku życia przypisuje się wariantowi delta wirusa SARS-CoV-2
– Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła alert dla międzynarodowych zespołów medycznych, do których zalicza się Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, aby wesprzeć kraje Afryki Subsaharyjskiej w leczeniu pacjentów z COVID-19, poprawie zabezpieczeń przed zakażeniami wewnątrzszpitalnymi, a także organizacji pracy szpitali tymczasowych – w czym mamy jako Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM spore doświadczenie. Jednym z wielu krajów, które dziś takiego wsparcia potrzebują, a do której właśnie lecimy, jest Uganda – zwraca uwagę dr Wojciech Wilk, szef prezes Fundacji PCPM i założyciel pierwszego i jedynego w Polsce certyfikowanego przez WHO Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.
Krajów Afryki potrzebujących wsparcia ekspertów jest wiele, niestety takich zespołów jak nasz w Fundacji PCPM jest tylko kilka na świecie. Na pomoc międzynarodowych specjalistów czekają szpitale m.in. w Zambii, Botswanie, Namibii, Tunezji, a poza Afryką – w Mongolii. I choć chcielibyśmy wspomóc wszystkie te kraje naszą wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami czy sprzętem, to na tak przedsięwzięcia o takiej skali potrzebne są większe środki niż te, jakimi dysponuje Fundacja PCPM – wyjaśnia dr Wilk. Dlatego tak ważne przy tego typu akcjach jest wsparcie środkami publicznymi czy prywatnych darczyńców – dodaje.
Trzecia fala pandemii COVID-19 jest dla kontynentu afrykańskiego potężnym wyzwaniem o nieznanej dotąd skali. Wariant Delta jest do 60% bardziej zaraźliwy niż dotychczasowe warianty i rozprzestrzenia się na kolejne kraje kontynentu, napędzając najbardziej śmiercionośną dla Afrykanów, falę. Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do zespołów szybkiego reagowania(EMT) o pomoc we wsparciu służb zdrowia w różnych częściach kontynentu. Tych na całym globie jest około 30, w tym jeden polski – Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. W 2020 roku wspierał walkę z pandemią na trzech kontynentach. Bez wahania zdecydował się na siódmą już misję od marca 2020 roku (Lombardia) i błyskawicznie przygotował stały zespół medyków do wyjazdu. Odlatują oni do Kampali 15 lipca.
– Misja obejmuje dwie dwutygodniowe tury. Mamy stanowić wsparcie merytoryczne, ale także pracować ramię w ramię z lekarzami w Kampali i Entebbe – informuje dr Agnieszka Racka, liderka Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM podczas misji w Ugandzie.
– Naszym celem jest wsparcie eksperckie i szkoleniowe dla największego szpitala dla chorych na COVID-19 w 45-milionowej Ugandzie – mówi dr Wilk. -Chcemy podzielić się wiedzą z Polski oraz wyniesioną z innych misji Fundacji PCPM, tak by uratować życie i zdrowie jak największej liczby pacjentów.
-W głównym szpitalu pod Kampalą jest ponad 600 łóżek dla pacjentów, z czego sprawna jest mniej niż połowa. Kluczowe niedobory dotyczą oddziału intensywnej terapii. To zresztą kwestia nie tylko sprzętu, ale i personelu medycznego – sygnalizuje dr Racka.
Z trudnościami i brakami mierzy się kilkanaście placówek medycznych w kraju. Ratownicy PCPM przez cztery tygodnie będą starali się dotrzeć z pomocą jak najszerzej. Wydłużenie ich misji o kolejne tygodnie jest możliwe przy finansowym wsparciu zespołu na pcpm.org.pl/ratownicy
Nowa misja w znanych warunkach
WHO szacuje, że zapotrzebowanie na tlen (podawany w terapii chorym na COVID-19) w całej Afryce jest teraz o 50 % większe niż jeszcze rok temu w szczycie pierwszej fali zachorowań na COVID-19. Zagrożenia nie minimalizuje poziom zaszczepień, które na całym kontynencie nie przekroczył 2 proc. Ugandyjska służba zdrowia, którą w 2018 roku wspierał Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, już wówczas zmagała się z niedostateczną liczbą miejsc do pacjentów ale i podstawowych narzędzi medycznych, którymi lekarze mogliby walczyć o zdrowie i życie swoich pacjentów. Dziś w dobie pandemii – i rosnącego zagrożenia – ta pomoc jest ważniejsza niż kiedykolwiek.
Medyczny Zespół Ratunkowy Fundacji PCPM istnieje od 2015 roku. Niósł on pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu (2015), powodzi w Peru (2017) oraz uchodźcom z Południowego Sudanu (2018). W roku 2019 Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM otrzymał certyfikację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jako 29-ty taki zespół medyczny na świecie i pierwszy w Europie Środkowej. W roku 2020 polscy medycy uczestniczyli w sześciu misjach w odpowiedzi na pandemię COVID-19, wspierając szpitale we Włoszech, Kirgistanie, Tadżykistanie, Libanie, Etiopii i na Madagaskarze. Misje Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM pod auspicjami WHO są realizowane jedynie w okresach niskiego poziomu zachorowań na COVID-19 w Polsce, przez co nie osłabiają one zasobów polskiego systemu ochrony zdrowia lecz wręcz przeciwnie – wzbogacają ją o wiedzę i doświadczenie z działań poza granicami kraju.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.