Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. GUS w swoich prognozach szacuje, że do 2050 roku co trzeci Polak będzie w wieku 65+. Żyjemy w kraju, w którym jest coraz więcej starości, z którą nie potrafimy obcować – nie rozumiemy jej, wypieramy, nie mamy dla niej czasu. Sytuacji nie ułatwia również fakt, że niemal zupełnie zanika model rodziny wielopokoleniowej, w której najmłodsi na co dzień żyli z najstarszymi. Kiedyś senior w rodzinie był ważny, a szacunek dla wieku był oczywistością. Obecnie, pomimo że żyjemy w kraju seniorów – niewiele o starości wiemy.
„Nie” dla samotnych Świąt
Każdego roku przed Bożym Narodzeniem liczba starszych ludzi w szpitalach wzrasta o 20 proc. Rodziny nie chcąc spędzać świąt z babcią, dziadkiem czy wymagającym opieki rodzicem, przywożą bliskich do szpitali i znikają. Zdarzają się przypadki porzucania seniorów na izbach przyjęć.
– Święta są dla seniorów jedną z nielicznych szans do zbliżenia ze swoimi dziećmi czy wnukami, którzy zazwyczaj są zajęci codziennymi obowiązkami. Przyszedł kiedyś do fundacji list, w którym sędziwy pan profesor prosił o przesłanie mu książek do Domu Opieki. Rodzina nie zabierała go stamtąd na Boże Narodzenie, pomimo tego, iż mógł przemieszczać się samodzielnie. Rozmawiałem z tym panem. Szukał w sobie winy za to, że o nim zapomniano i zasłużył sobie tylko na krótki telefon od dzieci. Ważne jest, żebyśmy pokazywali swoim własnym dzieciom jak istotna jest troska o tych, którzy opiekowali się nami gdy byliśmy młodzi. Jeśli to pokażemy, to w przyszłości nie staniemy się dla bliskich „kulą u nogi” – Przemysław Wiśniewski, Fundacja Zaczyn.
Innym ważnym zjawiskiem jest samotność w rodzinie, wielu seniorów, którzy pozostają w gronie najbliższych jest osamotnionych oraz pomijanych w rozmowach. Nie uczestniczą w podejmowaniu wspólnych decyzji. Dla każdego człowieka obecność bliskich ludzi pozbawiona kontaktu duchowego i szacunku bywa najwyższą formą cierpienia. Starość jest niezaprzeczalnie trudna, a jeśli dochodzą do tego choroby otępienne czy inne schorzenia związane z wiekiem – jako dzieci, wnukowie i opiekunowie stajemy przed niełatwym zadaniem.
– Pamiętajmy o tym, że ograniczenia starości są wystarczająco trudne dla samych seniorów. Kluczem do poprawy naszych stosunków jest zrozumienie mechanizmów starości, których prędzej czy później doświadczymy sami. Nasza codzienna praca polega na opiece nad seniorami. Zajmujemy się często bardzo trudnymi przypadkami chorób geriatrycznych, opiekowaliśmy się niemal 25 tysiącami podopiecznych w ich domach, znamy wiele historii. I z całym przekonaniem możemy powiedzieć, że niezależnie od stanu zdrowia seniorów, największą dla nich wartością są serdeczność, wyrozumiałość i towarzystwo – mówi Agnieszka Niedziela, zajmująca się poszukiwaniem opiekunów i opiekunek dla osób starszych.
Bezcenny prezent – podaruj swój czas
Wspólne Święta mogą być magiczne, należy jedynie podarować bliskim czas. Mimo upływających lat każdy senior chce czuć się potrzebny w rodzinie. Warto stworzyć możliwości rozwijania istniejących już zainteresowań i pielęgnowania tradycji. Kiedy wiek daje o sobie znać i znacząco wpływa na kondycję fizyczną i intelektualną bliskich nam starszych osób – poświęćmy im więcej uwagi i mądrze pomagajmy.
Nie traktujmy osoby starszej jakby była dzieckiem, nawet jeśli choruje na chorobę otępienną. Pozwalajmy wykonywać czynności, które sam chce robić. Jeśli mu się coś nie uda, odczekajmy jakiś czas i zaproponujmy pomoc. Nigdy nie zniechęcajmy do aktywności, nie wyręczajmy przy posiłkach, jeśli nie ma takiej konieczności. Można poprosić seniora, aby opowiedział jak spędzał święta będąc dzieckiem, jakie tradycje obchodził w domu. Dodatkowo, wiedza starszych osób z zakresu historii pozwoli rozwinąć się młodszym domownikom. Ponadto, warto jedną z tradycji zaaranżować na nowo i wykorzystać podczas Wigilii, a także poprosić seniora rodu o rozpoczęcie uroczystej kolacji.
Wspólne słuchanie i śpiewanie kolęd, a może gry? Wybór jest ogromny. Zabawy pomagają się rozluźnić, nawiązać bliższe i serdeczniejsze relacje z seniorem, poprawiają ogólne samopoczucie, a także ćwiczą sprawność umysłu. Dobrym rozwiązaniem jest gra w m.in.: scrabble, domino, warcaby, chińczyka, gry karciane, puzzle. Układanie lekkich elementów, jak kostki domina czy pionki lub układanie kart, ćwiczy sprawność manualną. Jednocześnie podczas tych zabaw silnie pobudzane są procesy myślenia i kojarzenia, jak również pamięć. Pozytywne emocje towarzyszące grze dodatkowo wzmagają korzystne dla podopiecznego efekty, zarówno w zakresie wydolności pamięci, jak i nastroju.
W Święta warto dać odczuć seniorowi, że jest potrzebny, a jego obecność jest dla rodziny ważna. Dobrym sposobem jest zaangażowanie osoby starszej w przygotowywania do Świąt poprzez wspólne gotowanie, bo czas spędzony w kuchni jest też doskonałą okazją do wysłuchania historii z przeszłości i rozmów o tradycji. Święta mogą być dla nas wszystkich wspaniałe pod warunkiem, że postaramy się zrozumieć starość i ograniczenia związane z wiekiem. Życzliwość, empatia i cierpliwość – to najlepszy przepis na udane święta z osobą starszą.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.