Lanckorona
Ela Prochowicz
19/06/2015

Atrakcyjne, bo drewniane

Blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych tworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na szlaku są malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej


Szlak Architektury Drewnianej, wpisał się już na stałe w krajobraz Małopolski i stał się jej wizytówką rozpoznawalną w kraju i za granicą. Na samochodowym szlaku turystycznym o długości 1 500 km, znajduje się 250 najcenniejszych drewnianych obiektów.
Pomysł utworzenia Szlaku Architektury Drewnianej, ocalającego prze zapomnieniem wiele zabytków architektury ludowej, powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. W projekt włączyły się dwa sąsiednie województwa – podkarpackie i śląskie. Dziś Szlak tworzą najbardziej unikatowe, najciekawsze i zachwycające różnorodnością zabytkowe obiekty drewniane. Wśród nich są nie tylko miejsca sakralne – kościoły, cerkwie, kaplice, dzwonnice ale i wiejskie chałupy, szlacheckie dwory czy spichlerze.
W Małopolsce  Szlak Architektury Drewnianej liczy 1,5 tys. km, leży na nim 248 obiektów. W 2003 roku cztery kościoły drewniane z naszego województwa wyróżniono wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. To świątynia pod wezwaniem Michała Archanioła w Binarowej, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej.
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej jest dobrze oznakowany, a w internecie bez trudu można znaleźć informacje na temat poszczególnych tras i drewnianych zabytków. Przy kościołach i cerkwiach stoją tablice w trzech językach z mapką i informacjami na temat szlaku. Niedawno otwarto dwie nowe trasy turystyczne – wokół Limanowej i Wadowic. W tej chwili w naszym regionie jest ich w sumie sześć (trasa krakowska, tarnowska, podhalańska i nowosądecko-gorlicka).
Nie wszystkie obiekty znajdujące się na Szlaku są dostępne dla turystów przez cały rok. Wiele z nich to wciąż działające świątynie, zamykane w ciągu tygodnia na cztery spusty w obawie prze złodziejami. Najciekawsze zabytki są udostępniane dla zwiedzających w sezonie turystycznym.
Choć Szlak Architektury Drewnianej to turystyczna perełka, wciąż nie jest dobrze znany zagranicznym wycieczkowiczom. W 90 proc. odwiedzają go turyści krajowi, z czego większość z Małopolski. Jeśli chodzi o turystów zagranicznych, Szlak odwiedzają przede wszystkim Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy. Największym zainteresowaniem cieszyły się cztery kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli zabytki w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej i Sękowej.
Lanckorona
Lanckorona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 02/07/2019 18:57

    CytujSkomentuj

    Uwielbiam takie krajoznawcze ciekawostki. Wiadomo, że wspaniale jest zwiedzać świat i jego piękne i odległe zakątki, ale nasza Polska też jest bardzo urokliwa i warto się jej przyjrzeć w szerszy sposób niż tylko góry, chmury i Mazury ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.