pracaikony123nowe3
Redakcja
14/05/2012

Uwalnianie książek

Masz zalegające na półkach stosy dawno już przeczytanych książek? Przymierzasz się od jakiegoś czasu do kupienia wymarzonej pozycji literackiej? Jeśli tak, bookcrossing jest właśnie dla ciebie

„Uwalnianie książek” to społeczna ogólnoświatowa akcja mająca na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego czytania. Zjawisko bookcrossingu polega na pozostawianiu przeczytanych książek w przypadkowych miejscach, takich jak ławka w  parku, czy tramwaj, jak również w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych – kawiarniach, pubach, czy galeriach. Wszystko po to, by znalazca mógł kolejną książkę przeczytać i przekazać dalej, a przy tym zrobić to całkowicie nieodpłatnie. Bookcrosserzy zgodnie twierdzą, że zalążkiem powstania owej idei były same książki, które „nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane”.

Ruch ten narodził się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko swoim zasięgiem objął wszystkie kontynenty. W roku 2009 na świecie krążyło już ponad 5 600 000 uwolnionych książek. Szacuje się, że do całego ruchu należy ponad 800 000 osób z całego świata, z czego ponad 20 000 to mieszkańcy Polski. W Polsce bookcrossing pojawił się w roku 2003, za sprawą dwóch równolegle uruchomionych portali internetowych. Jeden z nich (www.bookcrossing.pl) funkcjonuje do dziś i zrzesza ogromną liczbę fanów, którzy mogą wybierać w ponad 140 tysiącach tytułów.

Idea bookcrossingu z roku na rok ma w naszym kraju coraz większą liczbę zwolenników. Można spotkać na przykład  kawiarnie, w których właściciele zachęcają do wymiany książek, organizując przytulne kąciki do spokojnego czytania i picia kawy. Coraz liczniejsze są także marsze i happeningi pod wdzięcznie brzmiącym tytułem „Uwolnij książkę”. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą także Święto Wolnych Książek.

A co, poza oczywistymi korzyściami, daje jeszcze bookcrossing? Daje szansę tym, których nie stać na zakup nowej książki, na dostęp do kolejnych zbiorów literackich. Poprzez uczestnictwo w międzynarodowym ruchu ułatwia także nawiązywanie nowych kontaktów, inicjuje rozmowy, wprowadza w ciekawe dyskusje. Na licznych forach internetowych można wymieniać się informacjami, polecać kolejne pozycje książkowe, czy przekazywać adresy nowych miejsc bookcrossingowych.

Autor: Katarzyna Bąk

pracaikony123nowe3
pracaikony123nowe3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.