Pomóc w redukcji stresu według 29% zapytanych kobiet może przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, sport i aktywny wypoczynek oraz wsparcie bliskich. Według 28% Polek w walce z rozładowaniem nerwowych sytuacji skutecznym sposobem mogą być standardowe aktywności sportowe jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie. Dobrym rozwiązaniem są też ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates – jak wskazuje 27% Pań oraz taniec – jak podkreśla 24% kobiet.
Wśród zapytanych Polek, 13% respprondentek wskazuje na niestandardowe rozrywki jako sposób na odreagowanie, wśród których pojawia się na przykład wizyta w parku trampolin, strzelnica a nawet lot w tunelu aerodynamicznym. Dla 8% Pań sposobem na rozładowanie stresu mogą być również sporty ekstremalne.
Stres wywołuje negatywne skutki odbijając się na psychicznym i fizycznym funkcjonowaniu organizmu. U 28% Polek, biorących udział w badaniu serwisu, stres wywołuje zakłócenie snu, a u 27% rozdrażnienie. Z kolei 17% spośród 678 respondentek narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 13% odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólów brzucha lub głowy. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 9% Polek.
Aby odreagować nerwowe sytuacje 36% zapytanych Pań potrzebuje 3 dni, które mogą złagodzić skutki stresu i pomóc naładować akumulatory do dalszych działań. Dla 32% respondentek potrzebny na regenerację czas to 2 tygodnie urlopu. Według 16% już tydzień jest wystarczający, gdy umiemy się wyłączyć i poszukać sposobów na relaks. Według 16% kobiet zbawienne w walce ze stresem są weekendy, pozwalające złapać dystans i trochę odpocząć.
Odpowiadając na pytanie – jak wpływa na Panią stres? Aż 48% Polek mówi o potrzebie odreagowania uprawiając sport, a 20% przyznaje się, że w efekcie nerwowych sytuacji w pracy popełnia błędy. Dla 26% skutkiem stresu jest picie większej ilości kawy.
Polki, jak pokazują badania szukają sposobów na walkę ze stresem uprawiając sport, korzystając z różnych form rozrywki i ćwiczeń relaksacyjnych. Rosnący poziom wynagrodzeń i trend popularyzujący zdrowy tryb życia, pozytywnie wpływa na większą aktywność ruchową kobiet, które chcą mieć więcej czasu na sport i rozrywkę.
Źródło: Innovation PR
W materiale wykorzystano wyniki z analizy krzyżowej z badania „Polacy a stres w pracy i w życiu” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w 2019 roku. W badaniu wzięło udział 678 respondentek.
CytujSkomentuj
U mnie to zwykle bezsenność, kłopoty z żołądkiem i bóle głowy. Niestety, organizmu się nie oszuka i trzeba sobie radzić ze stresem jak tylko się umie. Ja niestety, poza kawą sięgam po papierosy, dwa razy co prawda próbowałam rzucić, ale niestety bezskutecznie. Najdłużej wytrzymałam 2 miesiące :/
CytujSkomentuj
U mnie to są kłopoty ze snem. Dlatego staram się codziennie wietrzyć dom a najdłużej przed snem. No chyba że jest duży smog to nawet okien nie otwieram. Ale tak, to choćby przeciąg zrobić i już się inaczej oddycha i śpi, polecam.