ikona1234kobieta_praca-kopia
Ela Makos
08/04/2016

Decyzje podejmowane na chłodno

Podejmowanie decyzji to wymagający dla naszego umysł proces. Nie sprzyja mu też zdenerwowanie, które objawiać się może na wiele sposobów

Przepisy na analizowanie informacji przed podjęciem decyzji to strategie decyzyjne. Niektóre z nich, tzw. strategie kompensacyjne, wymagają bardziej złożonych operacji umysłowych jak mnożenie, dodawanie. Jednak stan wysokiego pobudzenia i silne negatywne emocje, takie jak strach czy wstręt, powodują, że zaczynamy się posługiwać uproszczonymi strategiami decyzyjnymi (niekompensacyjnymi).

Dlatego też trudno o racjonalny sposób myślenia, gdy jesteśmy zdenerwowani lub przestraszeni. Podejmowaniu decyzji nie sprzyja też wyższe tętno czy spocone dłonie. W takich sytuacjach lepiej odłożyć cały proces na inny czas. Dlaczego? Dlatego, że będąc w tym stanie analizujemy znacznie mniej danych i wydajemy zbyt szybkie osądy. Co więcej, nasze decyzje są bardziej uproszczone.

Wszystko za sprawą noradrenaliny w naszym mózgu, która jest nie tylko neuroprzekaźnikiem, ale również hormonem. Właśnie on sprawia, że analizujemy znacznie mniej danych. Co ciekawe, zaznacza on swoją obecność nie tylko w mózgu, ale w obrębie całego ciała.

Analizy całego procesu pozwalają wpłynąć na wiele ważnych kwestii w życiu każdego z nas. Można bowiem monitorować reakcje fizjologiczne u tych, którzy są narażeni na stres, na przykład w swoim miejscu pracy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują z pewnością ratownicy medyczni, strażacy czy żołnierze. Dzięki wcześniejszym analizom będzie im można pomóc i w razie wystąpienia stresowej sytuacji wskazywać, że w danym momencie, na przykład podczas akcji ratunkowej, mają mniejszą zdolność przetwarzania danych i podejmowania właściwych decyzji.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234kobieta_praca-kopia
ikona1234kobieta_praca-kopia

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.