ikona1234kobieta13
Ela Makos
13/07/2016

Hipnoza sposobem na zdobycie informacji

Choć dochodzenie do prawdy przy użyciu hipnozy może być kuszące to nie zaleca się wprowadzania w życie tych sposobów pozyskiwania informacji. Skąd biorą się jednak przypuszczenia, że hipnoza może być sposobem na rozwiązanie wszystkich trudnych zdarzeń z przeszłości?

Często uznaje się, że pod wpływem hipnozy można zrobić wszystko, co zostanie nam polecone. Tak naprawdę będąc w stanie hipnozy nie wykonamy czegoś wbrew własnym zasadom. Nie jest możliwe zahipnotyzowanie kogoś wbrew jego własnej woli. Zazwyczaj jeśli hipnotyzer poda zadanie do wykonania, które jest niezgodne z naszymi przekonaniami prawdopodobnie się wybudzimy. Chyba, że dana osoba ma już na swoim sumieniu podobne działania lub myślała o nich, ale nigdy nie miała na tyle odwagi, aby wprowadzić je w życie lub obwiała się sankcji.

- Jeśli sięgniemy do historii wymiaru sprawiedliwości, to znajdziemy przypadki uniewinnienia osoby, która twierdziła, że wykonała dane przestępstwo za namową hipnotyzera. Taką sprawę opisywano pod koniec XIX wieku. Mężczyzna ukradł zegarek, ale zrobił to zupełnie jawnie – przy dużej liczbie świadków. Było to strasznie dziwne, dlatego padło podejrzenie, że być może ukradł pod wpływem hipnozy. W ramach śledztwa zahipnotyzowano go więc ponownie i zasugerowano, by dokonał kradzieży, a on to faktycznie zrobił. Na tej podstawie został uniewinniony. Dziś już nikt by się w ten sposób nie wybronił - przypomina dr Anna Ziółkowska z SWPS w Poznaniu.

Co jeśli tylko dzięki hipnozie mamy szansę poznać prawdę, a przez to rozwiązać ważną zagadkę kryminalną? Niestety, według prawa niemożliwe jest wykorzystanie hipnozy w przesłuchaniach. Nie każdy interpretuje jednak ten zapis w podobny sposób i czasami wykorzystuje się ją w postępowaniu operacyjnym lub podczas ekspertyz psychologicznych. Dzięki niej udaje się m.in. wydobywać wspomnienia danej osoby. Mogą się natomiast w tym wypadku pojawić błędy i nieścisłości. Dlatego też istotne jest wykształcenie i kwalifikacje psychologa. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie zadawał on pytań, które mogłyby sugerować odpowiedź.

Nie każdego da się łatwo zahipnotyzować. Zależy to m.in. od naszej podatności. Stanowi to natomiast cechę wrodzoną, którą w niewielkim stopniu da się jedynie zmodyfikować.

- Dawniej funkcjonowały mity, że osoby podatne na hipnozę są mniej inteligentne, ale nie jest to prawdą. Prawdą jest jednak, że na hipnozę są mniej podatne osoby, które od dziecka mocno stąpają po ziemi. Naukowcy sprawdzali, czy w posiadanie w dzieciństwie wymyślonego przyjaciela i wiara w istnienie krasnoludków przekłada się na późniejszą podatność hipnotyczną. Dostrzeżono taką zależność. Osoby, które w dzieciństwie miały np. wymyślonych przyjaciół później okazywały się bardziej podatne na hipnozę – dodaje  dr Ziółkowska

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234kobieta13
ikona1234kobieta13

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.