Najwięcej rodaków zaczyna planować swój urlop od 5 do 12 miesięcy przed wyjazdem. Tak czyni niemal co druga osoba. Ci, którzy wykupują wycieczkę w biurze podróży, stanowią niecałe 24 proc. wszystkich turystów. Ponad połowa z nich, zanim wykupi wczasy, czeka na atrakcyjne cenowo oferty last minute. Z kolei trzy czwarte z nas rezygnuje z kupna wycieczki u touroperatora na rzecz samodzielnie zorganizowanej podróży. Decydując się na taką formę relaksu, sami rezerwują nocleg i bilety lotnicze. – Taki stan rzeczy nie dziwi aż tak bardzo, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że Polacy są coraz bardziej mobilni – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Siatka połączeń z Polski stale się rozbudowuje, powstają nowe porty, np. pod Warszawą, Lublinem czy w Gdyni, co dodatkowo ułatwia planowanie i daje większe możliwości podróżowania liniami lotniczymi – dodaje.
Gdzie na nocleg?
Jeśli zaś chodzi o zakwaterowanie, to 65 proc. Polaków najchętniej wybiera hotele do trzech gwiazdek, pensjonaty oraz schroniska. – W większości europejskich miast bez problemu można znaleźć nocleg w hotelu o dobrym standardzie, na którego stać polskiego turystę – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl. – Przykładowo, podczas weekendu majowego jednoosobowy pokój ze śniadaniem w hotelu w Pradze, Berlinie czy Wilnie można zarezerwować za niecałe 170 zł za dzień – dodaje. Z noclegu o wyższym standardzie, który oferują cztero- i pięciogwiazdkowce, korzysta niemal co piąty mieszkaniec kraju nadwiślańskiego. Na wakacje bez kosztów noclegu może sobie pozwolić co dziesiąty Kowalski, który wypoczynek łączy z odwiedzinami u znajomych czy krewnych.
Jaki jest podróżujący Polak?
Najwięcej turystów, bo aż 66 proc., to osoby z wyższym wykształceniem. Rzadziej podróżują ci, którzy skończyli szkołę średnią, ponieważ stanowią oni jedną trzecią osób przekraczających granice kraju w celach wypoczynkowych. Dwie trzecie Polaków, którzy wyjeżdżają na urlop, nie przekroczyła 40 roku życia, natomiast ci, którzy znaleźli się poza tą granicą, stanowią ponad 20 proc. ogółu urlopowiczów. Najmniej aktywną grupą są seniorzy (powyżej 55 roku życia). Na wakacje udaje się tylko dwunastu na stu. Czas wolny na wakacjach podróżujący Polak spędza zwiedzając zabytki i poznając kulturę (71 proc.), odpoczywając na plaży (21 proc.), uprawiając sporty oraz bawiąc się do białego rana (niecałe 8 proc.).
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.