Również eksperci podkreślają konieczność zwrócenia uwagi na kondycję psychiczną opiekunów, od której także zależy dobre samopoczucie chorego.
Opiekunowie, podzielając cierpienie i lęk osób przewlekle chorych, są zagrożeni wieloma trudnymi, stresującymi sytuacjami. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia i w jaki sposób możemy pomóc sobie w tych trudnych chwilach.
Nie pozwól, by lęk zapanował nad Twoim życiem!
Opiekując się chorym, powinieneś wiedzieć, jak w prosty sposób zadbać o swój komfort psychiczny. Dzięki temu będziesz lepiej funkcjonować na co dzień, a osoba chora nie odczuje Twoich wątpliwości i obaw. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o siebie:
*• Nie zamykaj się w czterech ścianach. W chwilach zwątpienia i słabości zmiana otoczenia i kontakt ze znajomymi pomoże Ci uspokoić myśli i spojrzeć na sytuację z nowej perspektywy.
*• Nie bój się prosić o pomoc. Zobacz, kto i w czym może Ci pomóc. Czasami najprostsze czynności, takie jak zakupy, dobrze jest powierzyć drugiej osobie. Im więcej osób wokół Ciebie, tym łatwiej rozdzielić zadania.
*• Nie rezygnuj ze swoich potrzeb. Zweryfikuj swoje najpilniejsze potrzeby i spróbuj je zaspokoić w takim zakresie, w jakim jest to możliwe w danym momencie. Będziesz spokojniejszy, jeśli podczas realizowania swoich zajęć znajdziesz zaufaną osobę, która w tym czasie spędzi czas z chorym.
*• Dbaj o siebie! Bardziej pomożesz osobie bliskiej wówczas, gdy będziesz miał więcej siły i energii do działania. Dbałość o własne zdrowie, nierezygnowanie z przyjemności, uczestnictwo w ulubionych zajęciach, nie są „zdradą” wobec osoby chorej.
*• Dziel się swoimi przeżyciami. Czasami łatwiej jest zaakceptować pewne zachowania, uczucia, emocje podczas rozmowy z osobami, które znalazły się w podobnej sytuacji. Korzyści może przynieść uczestnictwo w stowarzyszeniach czy grupach wsparcia dla opiekunów osób chorujących.
Rozmawiaj ze specjalistą
Często jedną z pierwszych osób, z którą kontaktujesz się po zdiagnozowaniu choroby u Twojego bliskiego, jest lekarz. O tej nowej, trudnej dla Was sytuacji, możesz porozmawiać również z psychologiem, którego warto poszukać np. w pobliskiej poradni. Spróbuj traktować lekarza i psychologa jak partnerów, z którymi wspólnie walczycie o powrót do zdrowia chorego. Dodatkowo, rozmowa ze specjalistą pomoże Ci w wypowiedzeniu na głos ukrywanych myśli, opisaniu emocji i w zdefiniowaniu potrzeb. Dzięki wsparciu psychologicznemu:
*• Poznasz sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami,
*• Usłyszysz, jak konstruktywnie wspierać i być wspieranym,
*• Dowiesz się, jak komunikować się z chorym i jak rozmawiać o problemie,
*• Otrzymasz wskazówki na temat tego, jak interpretować reakcje chorego, rozpoznać jego potrzeby.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.