Młodzi mężczyźni, którzy w wieku wczesnych lat 20. nadal mieszkają z rodzicami są bardziej skłonni do brutalnych zachowań, niż mężczyźni w tym samym wieku mieszkający osobno – wynika z badań przeprowadzonych na Queen Mary, University of London*.
Młodzi mężczyźni mieszkający nadal z rodzicami mają mniej obowiązków, nie wydają pensji na wynajem mieszkania, przez co są bardziej skłonni, żeby wydawać pieniądze na alkohol. Badania odnoszą się tylko do 4 proc. męskiej populacji w Wielkiej Brytani, ale jednocześnie, właśnie mężczyźni w tej grupie wiekowej są odpowiedzialni za 16 proc. wszystkich incydentów z użyciem przemocy w ciągu ostatnich pięciu lat w Wielkiej Brytanii.
Zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii od około pół wieku odwlekanie opuszczenia rodzinnego domu staje się coraz bardziej powszechne. – Rodzice nie mają już wpływu na zachowanie dorosłych dzieci, nawet jeśli nadal mieszkają one z nimi w domu – powiedział Professor Coid, jeden z autorów badania. W raporcie czytamy także, że pozostający w domu młodzi mężczyźni, pomimo zatrudnienia, częściej otrzymują wsparcie finansowe od rodziców, niż zdarzało się to w przeszłości, kiedy model był odwrotny: dzieci wspierały rodziców, u których mieszkały.
Autorzy, Prof. Jeremy Coid oraz Dr Ming Yang wykonali badania na reprezentatywnej grupie 8000 mężczyzn i kobiet. Uczestnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące brutalnych zachowań oraz problemów ze zdrowiem psychicznym w ciągu ostatnich pięciu lat. Badania po raz pierwszy pokazały tak wyraźnie, że zamieszkiwanie w domu rodzinnym w wieku ponad 20 lat jest tak silnym czynnikiem, który sprzyja przemocy.
*Violence and Delayed Social Independence Among Young Adult British Men, Jeremy Coid and Min Yang. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology.
CytujSkomentuj
wielu rodziców by chciało aby syn się wyprowadził tylko jak go zmobilizować jak to takie wygodne