ikona1234praca_kobieta4
Edyta Nowicka
09/03/2017

Luka płacowa ciągle istnieje

Pomiędzy kobietami i mężczyznami nadal zauważalne są spore różnice w kwestii zatrudnienia i wynagrodzeń. Istniejąca luka płacowa jest tego najlepszym przykładem. Jak kształtują się zarobki kobiet i mężczyzn?

Jak wynika z raportu GUS „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy 2016” przeciętne wynagrodzenie kobiet jest wciąż niższe niż wynagrodzenie mężczyzn – w październiku 2014 roku różnica ta wyniosła 764 zł. Mężczyźni w 2014 r. osiągali wynagrodzenie o 9% wyższe od średniego, natomiast kobiety o 9,5% niższe. Oznacza to, że przeciętne wynagrodzenie kobiet było w 2014 roku o 17% niższe niż przeciętne wynagrodzenie mężczyzn. Co ciekawe, wśród najmniej zarabiających pracowników ta różnica zarobków kobiet i mężczyzn jest niewielka. Pomiędzy najlepiej zarabiającymi te różnice są natomiast znaczne. Jak wynika z danych GUS średnie wynagrodzenie w grupie najlepiej zarabiających kobiet stanowiło 77% średniego wynagrodzenia najlepiej zarabiających mężczyzn.

Są jednak obszary, w których kobiety wiodą prym. Zgodnie z danymi serwisu zarobki.pracuj.pl, obszary te stanowią 1/5 badanych kategorii – kobiety zarabiają na podobnym poziomie lub lepiej od mężczyzn. Na przeciętne pensje wyższe od mężczyzn, pracując na podobnych stanowiskach i z podobnym doświadczeniem, mogą liczyć panie zatrudnione w takich obszarach, jak: Media/Rozrywka, PR, Marketing oraz Call Center.

Wśród specjalistek z doświadczeniem krótszym niż rok, na wyższe przeciętnie wynagrodzenie od mężczyzn mogą liczyć kobiety zatrudnione w obszarze IT-Administracja, ze specjalizacją administrowanie systemami (zarobki wyższe o ponad 30%) oraz specjalistki bankowości inwestycyjnej (zarobki wyższe o ponad 15%). W grupie pań z doświadczeniem od 3 do 10 lat, wynagrodzenie o 20% wyższe od kolegów z pracy, mogą otrzymać ekspertki odpowiedzialne za reklamę/copywriting/kreację, produkcje i realizację w obszarze media/sztuka/rozrywka oraz specjalistki ds. zarządzania marką. Panie na kierowniczych stanowiskach, z co najmniej 10-letnim doświadczeniem, zarabiają przeważnie więcej od panów w marketingu (przeciętnie o ponad 1/3 pensji) oraz w obszarze związanym z prawem – prawniczki po aplikacji mogą liczyć na przeciętne zarobki nieco ponad jedną piątą wyższe od panów na takim stanowisku.

Co z najwyższymi stanowiskami? Serwis zarobki.pracuj.pl zauważa, że wśród dyrektorów średnio na każdych trzech mężczyzn przypada jedna kobieta. Inaczej jest m.in. w obszarach marketingu i IT. W marketingu (gdzie przeciętne pensje kobiet dyrektorów są wyższe) na kierowniczych stanowiskach mężczyzn jest o 60% więcej niż kobiet, a w IT (gdzie zarobki mężczyzn są o ponad 1/4 wyższe) na 23 mężczyzn dyrektorów przypada tylko jedna kobieta.

Źródło: Pracuj.pl

ikona1234praca_kobieta4
ikona1234praca_kobieta4

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.